Populare Topolovat

Moderator: Seby

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 20 Mar 2010 20:50

Imagine
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 20 Mar 2010 20:51

Imagine
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 20 Mar 2010 20:54

Imagine
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 20 Mar 2010 22:21

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 21 Mar 2010 09:26

Dupa cum vedeti , popularea topolavatului a avut loc .
De acum ramine doar sa ne rugam ca si vremea sa tina cu noi, asa incat in perioada concursului sa nu intimpinam greutati de debit , tulburare a apei sau temperaturi foarte scazute .Oricum pina la concurs dupa cum am vorbit cu cei de la Roial ,apa nu va fi compet curata iar daca in aceasta perioada mai ploua, o sa avem o balta destul de tulbure asa incit sa ne ingreuneze actiunea .
Balta este frumoasa , unul dintre maluri usor accesibil , celalalt insa este mai dificil si posibilitatile de campare mai grele ,insa se poate .
Ca sa putem face standurile regulamentare am calculat ca ar putea fi 7 pe un mal si 6 pe altul .
Acestea vor fi inpartite in doua sectoare valorice , primele 3 standuri (de linga dig) si de pe o parte si de pe alta vor intra intr-un sector Sectorul A iar celelalte dinspre coada balti si de pe un mal si de pe celalalt in SECTORUL B.Asa incercam sa facem etapa cit mai echilibrata astfel toata lumea sa aiba sanse relativ egale .
Mai sus sunt postate si imagini de unde va puteti face o idee despre balta .
Balta detine aceiasi pesti din anul precedent. Ca idee despre pesti de talie, sunt 200 de crapi intre 5 si 13 KG , marea majoritate cu o medie de 7,8 kg. ceilalti sint impartiti cam in mod egal , o pare intre 2 si 5 kg
si restul sub 2 kg. Exista si amur , pina la 7 kg cel mai mare . sa evitat ca in balta sa intre caras sau alte specii de pesti .
mai exista si o cantitate mica de fitogag , care a fost introdus in balta doar pentru a manca alga albastra . insa sunt vre-o 40 de bucati in total .
asadar in balta exista aceiasi pesti de anul trecut doar ca au fost scose citeva tone bune de fitofac, care dadeau de furca pescarilor .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde DINU 2 » 21 Mar 2010 20:06

Bravo baieti ati fost la inaltime ;) excelente poze 8-) 8-) 8-) 8-)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: Populare Topolovat

Mesajde alin_royal » 22 Mar 2010 17:36

Va salut cu respect si bine v-am gasit. M-am gandit ca va pot impartasi cateva din concluziile mele, in ceea ce priveste situatia de la Topo, bazate pe insemnari de-a lungul a 2 ani de pescuit pe aceasta locatie, asta pentru a avea si voi un concurs reusit si cat mai echilibrat, ca doar asta isi doreste fiecare participant.
* Am sa incep cu un mic bilant al locurilor castigatoare. Cele mai prolifice standuri, indiferent de anotimp, sunt cei 4 capeti, carora li se mai alatura standul de pe limba ce inchide golful. Standurile din treimea mediana sunt mult mai echilibrate intre ele. Diferenta este facuta de multe ori, pe langa eficacitatea nadei, de directia vantului. Niciodata nu a castigat vre-un concurs, nesectorizat, un stand intermediar (median). De aceea propun, in urma concluziilor, o astfel de sectorizare:
Imagine
Click pe imagine (asa a fost luata imaginea)
In speranta ca va va fi de mare folos pot reveni si cu o cartografie a lacului, referitoare la toate distantele ce prezinta interes, dar si cu adancimile cand apa se afla la un nivel mediu.
Imagine
Avatar utilizator
alin_royal
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Mar 2010 15:10
Localitate: Timisoara

Re: Populare Topolovat

Mesajde alin_royal » 22 Mar 2010 18:04

Am vazut , intre timp, ca este postata cartografia la topicul BALTA TOPOLOVAT. Cartografia am facut-o in luna iunie cand adancimea apei se afla la un nivel mediu. Daca nu sunt foarte multe standuri nu este necesar balizajul lacului si mai ales daca pescarii inteleg sa respecte reperele de lansare stabilite.
Imagine
Avatar utilizator
alin_royal
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Mar 2010 15:10
Localitate: Timisoara

Re: Populare Topolovat

Mesajde Seby » 22 Mar 2010 21:28

Multumim Aline pentru informatiile utile pe care le-ai postat .O sa tinem seama de ele fara doar si poate .
Nu avem nevoie de balizaj , este loc suficient pentru toata lumea. Foarte important ca ai postat imagini cu standurile, chiar ne sunt de folos. Multumim inca o data pentru interes!
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Populare Topolovat

Mesajde Dani Hentiu » 23 Mar 2010 06:44

Multumim pentru sfat, bazandu-ma pe experienta dumneavoastra pe aceasta locatie, chiar am sa propun aceasta sectorizare. Intradevar o sectorizare eficienta si echiliobrata dau sanse de reusita mai mare pentru fiecare participant.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Anunturi

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron