Sfaturi de primavara

Privind abordarea partidelor de pescuit.

Moderator: Seby

Re: Sfaturi de primavara

Mesajde Teslaru Ciprian » 28 Feb 2010 21:03

Sincer sa fiu nu imi place balta ca este prea aglomerata de pescari. Prefer baltile mai salbatice si linistite .
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Re: Sfaturi de primavara

Mesajde Teslaru Ciprian » 01 Mar 2010 18:14

Caut sonar de imprumut pentru o zi ! Plata in bere ! :D
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Re: Sfaturi de primavara

Mesajde Seby » 01 Mar 2010 19:29

:lol:
incearca sa il contactezi pe Mircea Pancu .
poate te ajuta in problema ta .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Sfaturi de primavara

Mesajde mircea pancu » 19 Mar 2011 23:01

Cele mai importante sfaturi pe care le dau in pescuitul de primavara ar fi:
-nu mergeti la pescuit pana temperatura apei nu atinge minim 10 grade(la o temperatura mai mica a apei, norocul joaca un rol mult prea mare in cadrul partidei de pescuit)
-nu mergeti la pescuit pana cand in timpul zilei nu sunt temperaturi de minim 15-16 grade iar pe timp de noapte temperaturi peste 0grade (riscuri prea mari de imbolnavire)
Dupa parerea mea sezonul de pescuit la crap incepe cam dupa prima saptamana a lunii aprilie, moment in care crapii devin destul de activi in hranire, deoarece trebuie sa-si mai recupereze din energia pierduta in timpul lungii perioade de iernat si astfel pescarii au sanse destul de bune in capturarea lor.
Ca si nade si momeli nu cred ca trebuie sa mai mentionez ce si cum, exista multe raspunsuri legate de aceste chestiuni in topicurile dedicate de pe forumul nostru, alte forumuri, reviste de specialitate, experientele fiecariua, etc.
Cunosc destul de multi pescari care au cam "fortat" primavara iesind la pescuit de crap de prin martie, dar s-au cam ars :lol: . Ori n-au prins deloc ori au prins asa la bulan cate un peste, mai mult mort decat viu, care abia se zbatea in timpul drilului.
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Anterior

Înapoi la Tehnici & Tactici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron