MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Privind abordarea partidelor de pescuit.

Moderator: Seby

MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Alin Popa » 26 Ian 2012 23:07

Baieti am vazut pe net si pe Fishing&Hunting o montura interesanta,o montura cu plumbul fix,gen helicopter,pt distanta,e una din monturile preferate pt primavara ale lui Frank Warwick :idea: ;) ,montura se compune din plumb,linie principala,rig si un fel de bucla(facuta dintr-un fir mai gros) :idea: :!: aici am vrut sa ajung...mecanica monturi este cea mai tare,adica daca pestele aspira momeala...se produce autointeparea...senzorul suna...daca mai are baterii :lol: :lol: ,si ia fir!!!...daca pestele prin trasatura in apa pleaca cu 30 cm -el de pe tambur va derula aprox. 60 cm...1m in apa-2m de pe tambur...acest lucru (practic dublarea intensitatii trasaturii)se realizeaza si se simte in primii 3-4m in apa 8-) :!: ce parere aveti ,ati pescuit cu asa o montura?eu am pescuit intr-un concurs ...pe standul 14...105kg...25 pesti...27 trasaturi...2 pesti ratati 8-)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Seby » 27 Ian 2012 19:51

Alinus , pune daca se poate si o poza cu aceast montura sau alte detalii ca sa vorbim direct pe subiect , sau posteaza lincul respectiv.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde DORIN » 27 Ian 2012 20:08

Si eu de dimineata ma tot gandesc cum ar arata asta si sincer mi-a fost groaza sa intreb ca sa nu ma fac de ras ca nu stiu (acum suntem doi) :lol: :lol: ...sigur o poza sau o schita m-ar ajuta, sau mai multe detalii...am cautat si pe net dar nu stiu cum sa-i spun sa o gasesc.
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde DANI COPROS » 28 Ian 2012 09:31

ce nati antele ,,un plumb un fir o bucla ce naiba parca nu sunteti pescari :roll: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
DANI COPROS
FREE CARP
 
Mesaje: 204
Membru din: 09 Mai 2010 18:18

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde DORIN » 28 Ian 2012 09:37

:lol: :lol: :lol:
Acum imi dau seama ca-s varza :lol: :lol: :lol:
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Danc Tiberiu » 28 Ian 2012 10:14

MURATA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Danc Tiberiu
 
Mesaje: 8
Membru din: 17 Apr 2010 19:32

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Alin Popa » 09 Feb 2012 21:42

:lol: si totusi nimic mai tehnic? 8-)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde DORIN » 10 Feb 2012 08:09

Eu m-am lamurit care este tehnica si mecanica constructiei, acum astept primavara sa vad si practic cum lucreaza...
Parerea care pot sa o exprim de pe acum si sigur nu gresesc, este ca aceasta montura poate fi mai fina sau mai prompta la semnalizare dar in nici un caz nu e fatala nici pentru mine, nici pentru peste...este un artizanat suplimentar, asa ca eu ma reintorc la carlige, fire, varnise si asamblarea lor comuna pentru a rezulta un rig cu o cat mai buna prezentare si mecanica a autointeparii in momentul aspiratiei lor de catre peste...asta da poate fi fatal si pentru unul si pentru celalalt.
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Catalin Bujita » 12 Mar 2012 18:22

@Dorin - sa inteleg ca tu faci monturi ca sa te sinucizi?
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: MONTURA FATALA...PT PESTE SAU PESCAR???

Mesajde Alin Popa » 12 Mar 2012 21:55

:lol: :lol: va rog nu postati of topic :lol: :lol:
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva

Următorul

Înapoi la Tehnici & Tactici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron