Monturi, Riguri

Privind abordarea partidelor de pescuit.

Moderator: Seby

Monturi, Riguri

Mesajde Seby » 28 Mai 2011 18:01

Deschid aceasta tema cu privire la monturile , rigurile care considerati ca sunt cele mai indicate pentru pescuitul de primavara , vara , toamna, ansamblu care va dat cele mai bune rezultate la pescuitul pe porumb , la pelete sau boiliesuri, cu gindul ca din ceea ce prezentati se poate invata si trage concluzii care sa ne faca sa intelegem cit mai bine rolul fiecarei componenta dintr-o montura.
Pozele cu monturile care le expuneti sunt indispensabile, la fel ca si prezentarea lor , mecanica lor si perioadele din an cind sunt cele mai indicate din punctul vostru de vedere!!.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Seby » 29 Mai 2011 13:50

Nici un curajos sa deschida acest subiect , sau secretele sunt asa de mari incit nu vreti sa dati din casa? :lol:
Hai curaj , scrieti orice , nu va fie jena, nu va taie nimeni capul .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Monturi, Riguri

Mesajde ovidiusuteu » 07 Iul 2011 17:42

Ma bate gandul ca la prima iesire, unde o fi ea sa incerc pe un bat si ghidusia din imagine.
Promit sa revin cu feeddback dupa ce o acopar macar 48 de ore cu apa. Ori rugineste ori... .
Cunoscatorii va rog aduceti critici(constructive rogu-va) pentru imbunatatirea gadgetului.

Imagine



Asa-i ca nu-mi taie nimeni capu? : )

Cu prietenie si respect pentru voi toti,
Ovidiu
Avatar utilizator
ovidiusuteu
 
Mesaje: 144
Membru din: 28 Feb 2010 14:54
Localitate: Cluj Napoca

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Seby » 07 Iul 2011 17:51

Montura buna pentru peste mare , montura 360 de grade (asa se numeste) poti sa ii atasezi bila si prin intermediul unui anou culisant de care sa legi bila sau pop upul, cu elastic atit aplicat peste bila cit si tras prin ea.
incearca ambele variane si vezi care lasa mai mare libertate de miscare bilei si intregului ansamblu.
Daca flotabilitatea pop upului iti permite (pentru un plus de atractivitate) poti sa ii dai si un strat subtire de pasta , sau sa folosesti un snowman
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Monturi, Riguri

Mesajde ovidiusuteu » 07 Iul 2011 17:57

Varianta din imagine(cu vartej in bila) este cea care am simtit-o cea mai mobila. Anoul imi facea pozitia pop-ului usor rigida - poate am anouri prea mici, sau poate elasticul prea scurt.
Am mai observat ceva: cu vartejul(fiind mai greu) in loc de anou am reusit sa echilibrez" atelajul" astfel incat nu mai fie nevoie de alica de plumb sau alt balast care sa contrabalanseze flotabilitatea popup-ului.
Avatar utilizator
ovidiusuteu
 
Mesaje: 144
Membru din: 28 Feb 2010 14:54
Localitate: Cluj Napoca

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Mihai Leica » 08 Iul 2011 09:21

am folosit montura de cateva ori pe livada,dar nu mia adus nici un plus :( e adevarat ca pestii de acolo nu prea se dau in vant dupa popupuri dar nuimi place nici unghiul cu care intra varful carligul in gura pestelui
Avatar utilizator
Mihai Leica
FREE CARP
 
Mesaje: 213
Membru din: 17 Feb 2010 08:51

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Catalin Bujita » 11 Aug 2011 21:43

Fişiere ataşate
rotativa.jpg
rotativa.jpg (101.22 KiB) Vizualizat de 12435 ori
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Catalin Bujita » 11 Aug 2011 21:45

Fişiere ataşate
montura1.jpg
montura1.jpg (61.39 KiB) Vizualizat de 12434 ori
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Catalin Bujita » 12 Mar 2012 18:37

TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Monturi, Riguri

Mesajde Alin Popa » 12 Mar 2012 21:53

monturile cat mai soft si cat mai simple,cu carlige mai mici si mai usoare...parerea mea :P ...si daca se poate in-line.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva


Înapoi la Tehnici & Tactici

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron