Delta Dunarii

Comentarii, concluzii, recomandari despre baltile de crap.

Moderator: Seby

Delta Dunarii

Mesajde Liviu Bulbucan » 18 Oct 2011 11:17

Salut tuturor,
Am fost si eu o saptamana in Delta, perioada 6-13 Octombrie, pe Dunavat, la intersectie cu canalul Cocos. Trebuie sa treceti prin Murighiol si mergeti pana se termina shoseaua, mai exact in Dunavatu de Jos. Am fost 9 prieteni, din care doar 4 pescari. Am prins o vreme frumoasa primele zile, doar o zii a plouat si ultimele 2 zile a venit frigul. Nu ne-am prea omorat noi cu pescuitul (noaptea cand se prindea mai bine, somn) am mers mai mult sa ne relaxam, dar am avut rezultate destul de bune zic eu, si anume in jur de 400 Kg de peste din care peste 300 Kg crap, restul somn, stiuca, rosioara, caras, etc. Crapul a avut o medie de 2,5-3 Kg, dar am prins si peste 5 Kg in jur de 10 bucati.
A fost o iesire frumoasa avand in vedere peisajul mirific, salbaticia: cai salbatici, vaci salbatice, enoti, rate salbatice si multe alte specii de pasari, mai putin placut daca nu stai prea bine cu banii, deoarece costurile sunt destul de ridicate.
Ca o paranteza pentru un drum de 45 minute cu o barca vai de ea un satean numit Elisei ne-a luat 300 RON dus-intors, dar la intors nu a mai vrut sa vina dupa noi si a trebuit sa gasim pe alcineva. Deci mare grija daca ajungeti in Dunavatul de Jos, sa va feriti de acel Elisei, care de asemenea ne-a furat si o lada de bere din bagaje. Mare domn...
Trebuie platita o taxa de stationare in Delta Dunarii la Tulcea, pe ce perioada doriti, eu pentru o saptamana am platit 45 RON. Camparea este interzisa dar domnul Maxim de la control a vazut k am facut curat in jurul nostru si ne-a lasat in pace.
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir

Re: Delta Dunarii

Mesajde Catalin Bujita » 19 Oct 2011 08:22

Daca mergeti la Dunavat, puteti plati taxa chiar in Dunavatul de sus.
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Delta Dunarii

Mesajde Liviu Bulbucan » 03 Noi 2011 12:08

Da stiu chiar la intrare pe dreapta dar e inchis mai tot timpul acolo. Nu ne-am riscat sa pierdem o zii pana prindem pe cineva acolo.
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir

Re: Delta Dunarii

Mesajde Catalin Bujita » 04 Noi 2011 05:59

Pai Liviu, oamenii aia acolo locuiesc si e cam in permaneneta cineva acasa
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Delta Dunarii

Mesajde Liviu Bulbucan » 28 Dec 2011 20:23

Se poate sa ai drptate, noi oricum nu ne-am riscat.
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir


Înapoi la Locuri de pescuit

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron