Palici - Tresetiste 01-07 august

Comentarii, concluzii, recomandari despre baltile de crap.

Moderator: Seby

Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde OVIDIU MAILAT » 14 Aug 2011 12:45

Salut, am avut ocazia sa pescuiesc o saptamana pe acesasta minunata balta alaturi de :Teslariu Dan,Gaby-Cici-SB si Andrei TM.Dupa cum stiti balta este superba ,am pescuit pe pontonul 9 alaturi de Danut,reusind sa punem pe saltea doar 12 pesti intre 6.5-16kg.Am avut si ceva rateuri,deoarece pestii mancau numai in fata cioatelor...dar asta e ne vom lua revansa anul viitor.Vreau sa-i multumesc lui Dan-HD pt sfaturile de dinaintea plecarii si celor 3 pescari alaturi de care am avut onoare sa pescuiesc...NISTE OAMENI DEOSEBITI.

http://img263.imageshack.us/slideshow/w ... f8663g.jpg
Avatar utilizator
OVIDIU MAILAT
FREE CARP
 
Mesaje: 209
Membru din: 13 Ian 2011 12:21
Localitate: Brad

Re: Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde Seby » 14 Aug 2011 16:46

Ovidiu,te-as ruga sa ne prezinta-ne si noua informatii de la aceasta iesire.
Pe ce pontoane ati pescuit , cine ce a prins, la ce a mers mai bine , ce nada ati folosit , cum ati nadit, monturi folosite (foto daca exista), care ar fi explicatia voastra (sau ce ati auzit pe balta)de sa prins asa de putin peste intr-o asa de mare perioada de timp , daca pe alta zona a balti alcineva a reusit sa prinda mult mai bine, detalii privind accesarea balti , pret ,pachete etc. Toate acestea ar fi foarte utile pentru cei care ar dori sa iesa pe aceasta locatie .
Multumesc.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde Catalin Bujita » 14 Aug 2011 17:03

Salaul la ce l-ati prins?
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde OVIDIU MAILAT » 14 Aug 2011 17:25

Dupa cum am spus am pescuit pe pontonul 9,Andrei pe 5,Gabi&Cici pe 4 ,cel mai bine a prins Andrei undeva in jur de 20 buc dintre care unul de 21-22kg,Gabi&Cici in jur de 13 buc.Singura explicatie este ca pe aceasta balta se poate pescui cu barcute si pestii au devenit lenesi si nu mai cauta mancarea(explicatia asta am auzit-o si eu de la pescarii cu experienta care merg foarte mult pe aceasta balta).Toata balta a mers rau,doar cei ce aveau barcute reuseau sa prinda mai bine.
MONTURI:
pestii sunt foarte suspiciosi deci monturile trebuie sa fie foarte fine
NADA:
BILE,SEMINTE( eu cred ca un rol foarte important il are aroma pe aceasta balta,asta e parerea mea...voi vedea la anul daca am dreptate)

ACCESAREA BALTII:
dupa cum se stie trebuie sa-ti faci rezervare cu mult timp inainte..am platit 110eur si am pescuit cu 3 bete (Andrei s-a ocupat de aceste detalii)
Avatar utilizator
OVIDIU MAILAT
FREE CARP
 
Mesaje: 209
Membru din: 13 Ian 2011 12:21
Localitate: Brad

Re: Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde OVIDIU MAILAT » 14 Aug 2011 17:26

salaul a intrat la bila cand recuperam
Avatar utilizator
OVIDIU MAILAT
FREE CARP
 
Mesaje: 209
Membru din: 13 Ian 2011 12:21
Localitate: Brad

Palici - Tresetiste 03-06 Septembrie

Mesajde Bogdan » 09 Sep 2011 07:42

Salutare la toata lumea.
Am fost la Palic in perioada 03-06 Septembrie. Uitati aici cateva detalii legate de aceasta iesire :
- Am fost 5 persoane si am stat pe 3 pontoane (2,3 si 4). Eu am fost singur pe pontonul 3.
- Vremea a fost schimbatoare. Noaptea de 4 spre 5 am avut o furtuna de toata frumusetea. Pe timpul zilei am avut tot timpul soare iar Marti (5) am avut parte de un vant destul de nasol.
- Capturi (la mine) : 5 crapi ( 9.5, 10, 11.5, 15.2 si 18.8 ) + 1 platica de 40cm care a intrat la o bila de 12mm.
- 75% din pestii prinsi ( de toata lumea ) s-au luat la Spicy Squid de la Dynamate. Eu personal 3 am luat la Spicy Squid si 2 la Robin Red.
- este stiuca dar si salau. Dimineata cand se lumineaza rapeste salaul in draci.
- se pescuieste exclusiv in regim C&R
- Balta este superba ( cam mica putin ). Fircare ponton are loc de cort amenajat; 2 WC-uri si 2 dusuri. Se intra cu masina pana la locul de pescuit pana te instalezi apoi trebuie dusa in parcare. Drumul de acces este foarte OK. Chira daca ploua mult nu se face noroi fiindca solul este foarte nisipos ( as putea spune chiar nisip ).
- pe mijlocul baltii este un cablu de otel marcat cu balize ( se vede si cablul fiindca este la suprafata ). Cablul este imbracat in plastic. Pe mijlocul baltii sunt cioate unde se si pescuieste de obicei.
- Distanta este de 200Km din Timisoara pana pe balta prin Cenad si autostrada de la Mako.
- La vama te cam pureca putin fiindca nu sunt in UE. Se poate merge numai cu buletinul.
- Tigari nu are rost sa va cumparati din RO. 20 RON trei pachete de tigari ( deci se merita ).
- Aproape de drumul care merge la balta ( 200m mai in fata ) este un supermarket la care se poate plati cu cardul.
- Nici bere nu are rost sa luati fiindca se poate cumpara rece si pretul este chiar OK.
Avatar utilizator
Bogdan
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Oct 2010 08:51
Localitate: Timisoara

Palici - Tresetiste 03-06 Septembrie

Mesajde Bogdan » 09 Sep 2011 07:46

Am uitat sa precizez :
- am platit 45 euro de persoana. Daca se merge de Vineri de la 12 ( cand incepe ziua de pescu ) pana Duminica este 35 euro de persoana.
Avatar utilizator
Bogdan
 
Mesaje: 15
Membru din: 20 Oct 2010 08:51
Localitate: Timisoara

Re: Palici - Tresetiste 01-07 august

Mesajde Liviu Bulbucan » 20 Sep 2011 20:34

Frumoase poze ;)
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir


Înapoi la Locuri de pescuit

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron