Dechidere Aurel Vlaicu

Comentarii, concluzii, recomandari despre baltile de crap.

Moderator: Seby

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde sopescarul » 03 Iun 2012 11:48

nasol an pentru noi pescari..
Avatar utilizator
sopescarul
 
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2011 10:57
Localitate: Sebes

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde Dani Hentiu » 27 Iun 2012 18:33

Tocmai m-am intors de la Vlaicu, chiar daca nu am prins nici un peste nu cred ca a fost vina baltii.
Am incercat sa pescuiesc in locurile pe care le stiam ( la distanta) si s-a dovedit a fi gresita abordarea.
Inainte de a pleca ( cu sculele stranse) am aruncat toata nada pe care o aveam la cativa metrii de mal, dupa circa o ora au inceput sa se ridice crapii ( zeci de crapi) si am putut sa observ ca defapt este peste in balta.
Cred ca daca vreti sa incercati sa mai mergeti pe acolo ati face foarte bine, dar trebuie sa uitati tot ce ati stiut despre Vlaicu si sa o tratati ca pe o balta noua.
Sunt convins ca cu ceva insistenta o sa ajungem la concluzia ca Vlaicu este departe de a-si fi spus ultimul cuvant.
Cu siguranta atunci cand timpul imi va permite voi incerca din nou balta noastra de suflet, eu cred ca merita.
Fir intins!
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde sopescarul » 30 Iun 2012 09:32

Acuma ca ai spus si tu chestia asta cu crapii aproape de mal si eu am patit-o ieri. Am fost la Vlaicu si dadeam departe langa stuf, si nu stiu ce s-a intamplat dar la vreo maxim 20 metri de mal se ridicau la suprafata crapii, am incercat sa dau si aproape dar nimik.....desi nu am insistat prea mult pentru ca eu stiam de anul trecut ca departe se prinde crap....insa se pare ca s-a schimbat totul despre Vlaicu. Din pacate nu am prins nimic, nicio trasatura de crap.....am prins doar 2 carasi maricei, dar eu unul nu cred ca o sa mai merg anul acesta pe Vlaicu dak nu aud pe cineva ca a prins cateva bucati intr-o partida de 12 ore!
Avatar utilizator
sopescarul
 
Mesaje: 38
Membru din: 03 Dec 2011 10:57
Localitate: Sebes

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde Liviu Bulbucan » 08 Iul 2012 10:41

Numai ce m-am intors de pe Vlaicu de la o partida de 40 de ore. Am ajuns pe balta vineri dupa masa la ora 18;00 si am stat pe ponton 9, unde am pescuit la o distanta de ~ 70m de mal. In prima noapte am prins primul crap de 10 kg in jurul orei 2:20, apoi inca unul de 1 kg si ceva la ora 4. Azi noapte am pescuit cu un bat izolat chiar in fata agataturii de la 130m, am intepat un peste mare, dar l-am scapat in agatatura facuta de noi. In timpul zilei a fost o caldura insuportabile, noroc cu umbra copacilor de la ponton 9, si nu am avut nici un beep. In shimb seara pestii incep sa miste pe balta, am vazut si foarte mult amur si fitofag la suprafata cand am ajuns pe balta. Cam atat cred despre aceasta scurta iesire. Sper ca am ajutat pe cei interesati, cu noi informatii despre Aurel Vlaicu!

Poza Crap romanesc 10 kg:
Imagine
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde mircea pancu » 08 Iul 2012 17:07

Multumim Liviu de info, ne reaprinzi sperantele cu astfel de stiri. ;)
Felicitari pentru captura :D
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde Liviu Bulbucan » 08 Iul 2012 19:58

Nu e dracu chiar asa de negru. Eu cu siguranta o sa mai fac o iesire, doar sa prind cateva zile mai racoroase, ca pe caldurile astea nici nu te poti astepta la rezultate prea bune... pe nici o balta.
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir

Re: Dechidere Aurel Vlaicu

Mesajde Seby » 09 Iul 2012 11:05

Incurajator si imbucurator faptul ca se prinde crap si inca de talie mare pe Vlaicu. Dupa ce se termina C.N-ul si probabil se va mai racori cit de cit si vremea sigur vor fi mai multi cei care vor merge pe vlaicu sa ia pulsul balti printre care si eu. Multumim de informare Liviu.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Anterior

Înapoi la Locuri de pescuit

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron