Grundbaits

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

Grundbaits

Mesajde DORIN » 31 Ian 2010 19:21

Reteta, o formula imbunatatita

Compozitie: 2kg porumb uscat, 1 kg grau, 1/2 kg boabe soia, 1 kg seminte canepa, 1/2 kg seminte canari sau pasari mici, 1 kg mazare la conserva, cate 1/2 kg din urmatoarele: srot, malai, faina, apoi un plic lapte praf (cred ca are 400-500 grame) din cel ieftin, un pachet pesmet si unul de gris, 300-400 grame piper pisat, 300-400 grame boia iute, 1 kg zahar, 5-6 oua. Se fierb boabele separat, cele de canepa se fierb pana pleznesc. Se lasa la racit apoi se scurg de apa si se amesteca. deal 48 de ore, se poate si cu 24 de ore. Cele de floarea soarelui sunt water-proof si daca nada nu se leaga bine ai sansa sa le vezi plutind prin apa la aruncare. Eu de multe ori am renuntat la ele, dar reteta originala le includea. Fainurile, zaharul si laptele praf se pot amesteca separat pana la omogenizare, evident fara oua, apoi se amesteca cu boabele fierte. Ideea este ca in nada finala trebuie sa se vada mai ales boabele din compozitie si mai putin "liantul". Eu cu o seara inainte scot semintele muiate intr-un lighean mai mare unde incep sa le amestec cu "fainurile" pe care le adaug treptat. Acum se adauga si mazarea cu tot cu zeama. Daca mai este nevoie, adaug apa din vasul unde au fost tinute la inmuiat dar, atentie, cu zgarcenie; scopul este sa se obtina o compozitie "umeda" nu una imbibata de apa. Se amesteca bine si se mai lasa ceva timp, poate fi o ora sau chiar doua pentru ca totul sa fie uniform umezit. Cel mai bine este sa se pastreze de-o parte o mica cantitate din amestecul cu faina, malai etc. care poate fi adaugat in caz ca iese o compozitie prea moale. Apoi se adauga ouale si evident se amesteca iarasi bine. Compozitia finala ideala trebuie sa arate asa: sa se vada bine boabele iar "liantul" dintre ele abia sa se ghiceasca. Si trebuie sa fie foarte tare si destul de lipicioasa. Eu momesc cu catapulta si de aceea fac de seara guguloaie nu foarte mari pe care le pun separat intr-un lighean neacoperit. Daca mi-a iesit bine nada ele se mai intaresc peste noapte si pot fi usor aruncate fara sa se sfarame. O parte din nada o pastrez pentru momitor. Se pune putina pe momitor, numai cat incape in interiorul arcului culisant. Tot din aceeasi compozitie mai gauresc pe balta boabe de porumb pe care le pun pe fir. Oricum, una peste alta, am observat ca nada asta atrage mai ales cteno. Crapul romanesc a venit mai rar si atunci a venit la boiles. Se pare ca piperul si praful de boia sunt un puternic atractant. Daca mai e nevoie de apa evident se foloseste din cea ramasa de la fiertul boabelor.

autor: Mircea Epure
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: Grundbaits

Mesajde Seby » 17 Aug 2010 20:23

Reteta de grund simpla, mai ales atunci cind se pescuieste cu boiles pe balti nepretentioase.

- Porumb fiert la maxim = 500 g
- Arpacas fiert doar pina apare partea alba la iveala = 500 g
- Cinepa fiarta =1kg
- Soia fiarta =1kg
- Seminte pasarele oparite sau fierte pe jumatate =500 g
- Seminte floarea soarelui decojite si prajite =300 g
- Faina porumb =500g
- Mix din boilesul pe care il foilositi ca momeala =2 kg
- TTX =1 kg

lichide ;
-lichior de porumb
-lichid nutritive
-aroma bilelor pe care le folositi la un dozaj de 2ml per kg de fainuri.nu de seminte.

Editat SEBY.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Grundbaits

Mesajde Seby » 17 Aug 2010 20:28

Pescuit la crap - Groundbait Top Secret

Nada concentrata Competitie - 2kg
Nada concentrata Soia - 2kg
Uruiala canepa Hempy Carp - 2kg
Aditiv praf Fragi - 250g/4kg nada

Imagine

Nada concentrata Soia - Nada cu granulatie medie destinata in special in pescuitul crapului si ciprinidelor de talie mare datorita procentului ridicat de proteina pe care-l contine.
Nada concentrata Competitie - Nada cu granulatie mica-medie destinata pescuitului in conditii dificile cu un puternic efect dispersant pentru atrage pestii foarte repede pe locul nadit.
Uruiala canepa Hempy Carp - Seminte de canepa prajite si macinate grosier, usor digerabile, cu factor de atractivitate sporit.
Aditiv praf Fragi - Aditiv praf de concentratie mare cu factor de atractivitate ridicat si spectru larg de utilizare.

Metoda de preparare este mai mult decat facila, etapele importante fiind amestecarea omogena a mixului si adaugarea apei in mod treptata pana la obtinerea consistentei dorite.
Se poate utiliza cu succes atat in lunile calduroase precum si in cele mai reci de primavara si toamna. In lunile reci este recomandata cresterea valorii proteice prin adaugarea de faina de peste.
Ideal atat pentru pescuitul in ape de ses precum si in ape curgatoare.
Adaugarea de porumb spart in proportie de 10% sau spartura de boilies este mai mult decat benefica.

Nadirea se va executa cu bulgari de marimea unei nuci, lansarea facandu-se cu prastia de nadire sau catapulta.

Fir intins.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Grundbaits

Mesajde Seby » 17 Aug 2010 20:35

Grund PT Amur

1.groundbait-aroma de miere cele mai mari rezultate
2.gris
3.uruiala fina de porumb.grau si ovaz
4.tarate
5.boabe de porumb uscat
7.lapte praf
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Grundbaits

Mesajde Seby » 17 Aug 2010 20:38

Reteta bulgari de nada cu seminte si boiles :: reteta nada

Ingrediente:
DYNAMITE BAITS Method Mix Groundbait 1000 g
DYNAMITE BAITS Betaine Green Pellets 900 g
DYNAMITE BAITS Liquid Swimstim 100 ml
DYNAMITE BAITS Frenzied Hempseed 700 g
DYNAMITE BAITS Boilies Fresh Squid Octopus & Black Pepper 500 g
VISION BAITS CSL Concentrated Liquid+Betain 150 ml
Mod de preparare:


Vreau sa va prezint o reteta pentru nada care contine cateva ingredinte ce se leaga impreuna sub forma de bulgari.

Sa va prezint ingredientele:

1. am ales un grundbaits
2. niste pelleturi pt atractie rapida
3. un atarctant
4. UN CSL cu betaina
5. sparturi de boiles cu aroma de Squid + piper - puteti folosi si alte variante de bile cu alte arome

6. canepa preparata fiarta - pentru a intretine impreuna cu bilele patul
de nada.

Modul de pepare:

se pun intr-o galeata : groundbaits-ul, seminte de canepa , boilesurile sparte, taiate in 2, si peletele. Se adauga apoi CSL si se amesteca pana se omogenizeaza. Apoi se adaga atractantul. se lasa cam 5 min pt a se prelua lichidul si a se dizolva putin peletele.

Suplimentar se adauga apa
din balta pana se obtine un aluat nu foarte moale dar suficienta pt a modela bulgari de nada.

Acestia se fac de marimea unui mar mediu si se arunca cu cupa de nadire.

Momeala se foloste boiles pe fir de par in diverse
onturi in functie de preferinte si de monturile preferate.

Nada este calculata pt o iesire de 12-24 ore. pentru partide mai mari si pentru balti mai salbatice se maresc cantitatile proportional.

LUAT DE PE PESCUITMANIA
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Reteta Groundbait

Mesajde mircea pancu » 17 Aug 2010 21:27

1. Partea solida a grundului:

-3kg Supermix carpa de la Trabucco+
-1 kg ttx+
- 2 kg porumb fiert, +
-1 kg pelete de peste, +
-100-200gr robin red,+
-200 gr aditiv(aroma) Vd einde strawbery

2. Partea lichida:

-CSL( aici cantitatea difera in functie de recomandarea de pe ambalaj),+
-apa pana cand grundul devine omogen pentru a se putea face bulgari de momit.
Mixul de la trabucco mai poate fi inlocuit cu Amixul de la Senzor, sau cu Benzar mix( eu unu n-am sesizat sa fie vre-o diferenta) si aditivul de la vd einde cu aroma lichida strawbery sau cranbery sau pineaple(dupa gust :D )de la nutrabaits.
Cam asta-i grundul cu care eu pescuiesc, indiferent ca dau dupa amur sau romanesc. Pana la urma crapii nu mananca grund, cel putin eu asa cred. ;)
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: Grundbaits

Mesajde Seby » 23 Aug 2010 06:01

:lol: :lol: :lol: cum sa nu il manince ? :lol: :lol: da ce fac cu el ? il dau la o parte !!?? Mircea zici si tu cite una de ....
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Grundbaits

Mesajde gimi_mures » 23 Aug 2010 06:46

Probabil Mircea a vrut sa zica ca daca grundul are in compozitie fainuri, sparturi, cereale cu granulatie mica, crapii stau mai mult pe patul de nada neputand lua cu usurinta grundul de pe sol avand o falsa impresie ca se hranesc. In rest binenteles ca mananca tot ce gasesc, ce le place si ce pot absorbi.
C&R
Avatar utilizator
gimi_mures
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Aug 2010 05:42
Localitate: Tg Mures

Re: Grundbaits

Mesajde mircea pancu » 23 Aug 2010 12:18

Seby eu cred ca stiu f. bine ce vorbesc. Din compozitia grundului crapii mananca doar ce este particula mai mare ce pot manca, doar nu aspira fainurile ca nu-s fitofagi.
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: Grundbaits

Mesajde DORIN » 30 Noi 2010 08:01

am auzit si eu de un groundbait care a facut ravagii la Cetariu.
800de gr miere,dizolvata pe aragaz in 500 de ml apa pina la omogenizare
Se macina cu mixerul sau cu mina continutul unei conserve de porumb in lapte cu zeama cu tot si se amesteca cu mierea deja dizolvata
Se face un mix de fainuri din uruiala de porumb grosiera cum se gaseste la piata pt animale,400 de gr,250 de gr faina alba,100 de gr lapte praf ,o lingurita de boia dulce una de boia iute,si putin piper.
Se amesteca bine si se presara in partea lichida fainurile,pina la omogenizare.Pana se face gen plastelina pt arc naditor.nici tare nici moale.cat sa nu cada cand se arunca si sa se desfaca dupa cateva min de la aruncare..mierea are rol de parte solubila si desface usor nada. in carlig se pun 3 boabe de porumb de miere din borcan.pe fir de par binenteles,si se lipeste pe mamalida de pe momitor inca 5-6 boabe.
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Următorul

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron