PORUMBUL !!!

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

PORUMBUL !!!

Mesajde DORIN » 31 Ian 2010 18:57

Boabe de porumb

Porumbul nou in lapte sau porumbul fiert si conservat cu aroma de vanilie, anason etc. este o momeala foarte frecvent utilizata, fiind nelipsit la pescuitul crapului. Conform statisticilor, porumbul reprezinta cea mai eficienta momeala si nada pentru pescuitul crapului fiind la indemina oricui si la pret foarte scazut. Exista mai multe moduri de fixare a boabelor de porumb in ac, cea mai eficienta fiind cea numita "la fir de par".
ImagineVa propunem in continuare o modalitate de fixare a boabelor pe firul de par. Pentru aceasta se alege un ac nr. 2-4, care se leaga cu un fir textil (0.15-0.2) ca in figura alaturata. De remarcat ca firului legat i se va lasa o prelungire de circa 8 cm la extremitate realizindu-se o bucla cu diametrul de 1-2 mm. Lungimea prelungirii trebuie sa fie in final de circa 5-6 cm de la curbura acului in jos. Cu ajutorul unui ac (iglite) se fixeaza trei boabe astfel incit de la curbura pina la prima boaba sa ramina 2-3 cm. Apoi se retrage iglita puninduse in bucla terminala un opritor din varnis, elastic sau chiar un segment scurt dintr-un betisor.
Crapul este specia de peste cu cea mai mare raspandire la noi in tara, fiind specia cea mai vizata de pescari in aproape toate anotimpurile. Asa cum se stie, dieta crapului cunoaste o evolutie in functie de sezonul de pescuit, primavara si toamna fiind preferate momelile de natura animala si continut proteic mai ridicat iar in anotimpul calduros, de vara, fiind preferate momelile de natura vegetala. Din categoria momelilor vegetale porumbul si derivatele sale se dovedesc a fi momelile cele mai productive si de succes. De altfel, in literatura de specialitate, furajele pentru hranirea crapilor contin obligatoriu porumb intre 20-30 % restul fiind completat cu srot de floarea soarelui, grau si alte ingrediente.

Porumbul folosit ca momeala se poate folosi ca atare, uscat sau inmuiat in apa cu 48 de ore inainte de partida de pescuit. Trebuie remarcat ca acest tip de momeala nu da rezultate bune decat in cazul crapilor mari, care detin o dentitie solida - dinti faringieni, asezati in 3 serii, cate 5 pe fiecare parte. In cazul exemplarelor mai mici de crap, porumbul uscat nu este recomandat, preferandu-se mamaliga, porumbul crud (de lapte) sau porumbul fiert/conservat. Conservele de porumb special pentru pescuit sunt insa relativ scumpe. Acestea pot avea arome de anason (cu cele mai bune rezultate), de miere, de scoica, de vanilie, de ciocolata etc. La nevoie se pot folosi conservele de porumb comestibile. Acestea contin diverse arome, conservant ... si par a suplini cu succes conservele speciale pentru pescuit.
Iata in continuare si cateva retete
verificate, cu ajutorul carora ne putem constitui singuri rezervele necesare de porumb pentru pescuit:

1. Porumb de lapte - acesta se poate procura incepand cu sfarsitul lunii iulie, pana la inceputul lunii septembrie. In aceasta perioada putem folosi porumb proaspat cu rezultatele cele mai bune. Dupa caz, boabele se pot lasa 24-48 de ore in apa cu diverse arome (anason, miere, vanilie) dupa care se pot folosi direct;

2. Porumb congelat - este cea mai la indemana metoda de conservare a porumbului de la un an la altul. In acest caz se curata porumbul proaspat, crud, fara sa spargem boaba, dupa care acesta se pune in mai multe pungi mai mici (portii care ajung pentru o partida de pescuit) si se congeleaza. Pe tot parcursul anului boabele se pot folosi cu rezultate deosebit de bune. Observatie: boabele decongelate nu mai pot fi recongelate a doua oara pentru ca se strica; deci, vom avea grija sa luam la noi doar cantitatea de porumb de care avem nevoie intr-o partida de pescuit, cu toleranta de rigoare.

3. Porumb conservat - se curata porumbul crud (de lapte) fara sa-i spargem boaba si se pune in borcane de 200-250 g, dupa care punem apa pana acoperim porumbul complet. In functie de preferinte se adauga si arome
: miere, vanilie, boabe de anason (20-30 boabe) etc. Dupa aceea se capsuleaza borcanele cu capace. Cel mai bine este sa folosim borcanele cu capace pe filet. Borcanele se pun intr-un vas cu apa (un fel de cratita mai mare, joasa) si punem apa pana le acoperim in proportie de 75-80 % ; apoi le punem sa fiarba la foc moderat. In timpul fierberii vom acoperi borcanele cu o carpa umeda pentru a le mentine in aburi fierbinti. Procesul de fierbere dureaza cam 60-90 min (valorile mici pentru porumb foarte crud).

4. Porumb fiert si conservat - daca am pierdut ocazia sa ne facem conserve cand inca se gasea porumbul crud nu ne ramane decat sa fierbem porumbul uscat intr-o oala sub presiune timp de cca. 40 -60 min. la foc normal, dupa care folosim tehnologia descrisa la punctul 3.
Utilizand metodele descrise mai sus vom fi siguri ca pe tot timpul anului vom avea propriile noastre rezerve de porumb pentru nada sau momeala, la costuri rezonabile. Retetele sunt verificate, cu precizarea ca timpii de fierbere la pct. 4) pot fi usor diferiti in functie si de soiul de porumb disponibil, de gradul sau de uscare.
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde Teslaru Ciprian » 21 Feb 2010 00:08

Am citit despre porumb in alcool si am zis sa incerc si eu. Am pus pentru prima oara porumb nefiert in alcool+apa cu diferite arome plus miere de albine in bidoane de 5 l. Sta acolo cam de o luna si jumatate si arata ok, boabele s-au inmuiat (cred ca de la alcool) au fermentat ff putin la inceput dar acum s-au oprit (cred :) --nu se mai umfla bidonul), la miros si gust sunt ok. Credeti ca voi avea ceva sanse cu el ?
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde guliemacelaru » 24 Feb 2010 19:39

da sa fie de pruna alcolul :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 45-50 grade ;) ;) ;)
guliemacelaru
 
Mesaje: 73
Membru din: 22 Feb 2010 09:13

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde DINU 2 » 24 Feb 2010 19:49

si putin zahar ars ,ceva chimen si sa vezi ce se unfla bidonul :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde Teslaru Ciprian » 24 Feb 2010 23:31

Dinule numai la bautura iti sta capul. Daca vrei iti dau un bidon sa-ti faci de cap !Numai sa macini boabele sa nu te ineci ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Eu chiar am intrebat serios . Aaaaaaaa sa nu uit ... ii dau si la Gulie( :lol: ) un bidon :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Din cinci kg de caciula va fac praf !
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde guliemacelaru » 26 Feb 2010 17:52

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
guliemacelaru
 
Mesaje: 73
Membru din: 22 Feb 2010 09:13

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde guliemacelaru » 26 Feb 2010 18:07

NU te supara dar nu stiu ce impact mai puternic ar avea porumbul in alcool, eu folosesc numai iarna alcoolul de porumb ,numai ca sa se evaporemai repede in apa aromadata de aditiv , :) :)
guliemacelaru
 
Mesaje: 73
Membru din: 22 Feb 2010 09:13

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde Teslaru Ciprian » 27 Feb 2010 19:44

Ar merge sa pun intr-un borcan mai mic porumb cu CSL ? Trebuie fiert inainte sau merge si uscat ? Daca merge pus asa ar trebui sa mai bag ceva pe el? Am CSL cu aroma de capsuni si aroma de porumb dulce. Multumesc !
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde DINU 2 » 27 Feb 2010 19:55

pune-l la fiert putin si dupa aceea punel asa cald si toarna aroma si lasa-l cateva ore.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: PORUMBUL !!!

Mesajde Teslaru Ciprian » 27 Feb 2010 20:04

Aroma este una si Csl alta . Asa stiu eu. Ca aroma simpla stiu si eu sa pun dar csl nu stiu cum se pune si nici cantitatea.
Avatar utilizator
Teslaru Ciprian
 
Mesaje: 204
Membru din: 02 Feb 2010 17:36
Localitate: Simeria

Următorul

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron