NADE DE PRIMAVARA

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

NADE DE PRIMAVARA

Mesajde DORIN » 22 Feb 2011 20:37

Nu peste mult timp (SPEEEEER!!!) incepe "nebuneala", de aceea m-am gandit, ca poate sunt printre noi oameni mai slobozi la gura si ne vor povesti cu ce se pescuieste sau macar cu ce vor incearca ei pe ape mai reci de primavara.
Eu, asa ca sa fiu primul, va spun ca pentru anul asta in colectia de primavara-toamna am un mix de faina de peste si proteine lactice, in amestec cu fructe (nu aroma de fructe, ci fructe uscate si rasnaite), porumb fiert, seminte tot fierte, pelete (poate de bloodworm), lichid nutritiv de acelasi fel (adica bloodworm, sa nu va incurc) ceva CSL, inca ceva arome dulci si gata nada. Pe carlig voi pune porumb, pe care-l scot din mix dupa ce a furat putin din potentialul fiecarui ingredient...v-am lamurit butuc, nu ?! :oops:
Inca ceva: pe ape mai reci, zic eu, nada trebuie sa fie foarte umeda, practic cea mai moale nada care se poate lansa, bogata proteic si mai fin prezentata in apa, iar daca se poate realiza si o miscare a nadei in coloana de apa cred ca e rezolvata problema, s-ar putea sa si prindeti ceva...macar carasei :lol: :lol:
Next... :arrow:
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde DANI COPROS » 23 Feb 2011 17:16

Dorine perfect adevarat graiesti,sunt forte multe de pus an practica darrr :?: timpul de 72 ore ne preseaza pe toti pescari . ;) Cum ziceai o nada pe baza de fucte ar fi indicat ex;bile sol cu arom de capsuni afina pruna csl etc,o mixura grunjoasa din tote semintele posibile,un stand bun si restu depinde de pescar.Porumbul va fi un factor important la ancepere de sezon parerea mea ,dar nu ma desmint de bile .Alegerea cea buna este cea prinzatoare pe care o cautam cu toti. Fire antinse pentru toata lumea pe 2011
Avatar utilizator
DANI COPROS
FREE CARP
 
Mesaje: 204
Membru din: 09 Mai 2010 18:18

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde Moldovan Daniel » 23 Feb 2011 17:32

Intrebare pentru cei cu experienta: pe apa rece de primavara, ce sa aleg sweet sau meet ? Stiu ca exista solutii de compromis, dar ma intreb ce ar trebui sa predomine.
Moldovan Daniel
 
Mesaje: 22
Membru din: 17 Feb 2011 13:13

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde Seby » 23 Feb 2011 18:25

Primavara devreme cind apele sunt destul de reci , este necesara o nada usor digerabila, dulce, fara continut de uleiuri (acestea impiedica aromele sa isi faca simtita prezenta), si bineinteles foarte solubila. Dat fiind faptul ca metablismul pestelui este mult incetinit din cauza apei reci, acesta nu va consuma hrana multa asa ca trebuie avut grija sa nu se nadeasca decit putin , controlat. Functie de prezentele in lansete , mariti sau miciti cantitatea de nada aruncata in apa , insa foarte mare grija, orice surplus poate sa va dea partida peste cap.
Gurundurile trebuie sa contina fainuri lactice , bird food macinat fin , seminte mari doar sub forma de sparturi (fierte ), la care se poate adauga o aroma dulce de fructa, (pentru apa rece) pentru un apel cit mai bun .Tot ceea ce folositi in nada trebuie sa fie cit mai solubul , particule sa fie mici , asa incit sa nu produceti saturatie !
Nu faceti exces de arome pentru ca acestea pot produce dupa 24 de ore , repulsie pestilor.
Folositi nada putina, de calitate si nu exagerati in nimic!
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde mircea pancu » 02 Mar 2011 22:08

DORIN scrie:Nu peste mult timp (SPEEEEER!!!) incepe "nebuneala", de aceea m-am gandit, ca poate sunt printre noi oameni mai slobozi la gura si ne vor povesti cu ce se pescuieste sau macar cu ce vor incearca ei pe ape mai reci de primavara.
Eu, asa ca sa fiu primul, va spun ca pentru anul asta in colectia de primavara-toamna am un mix de faina de peste si proteine lactice, in amestec cu fructe (nu aroma de fructe, ci fructe uscate si rasnaite), porumb fiert, seminte tot fierte, pelete (poate de bloodworm), lichid nutritiv de acelasi fel (adica bloodworm, sa nu va incurc) ceva CSL, inca ceva arome dulci si gata nada. Pe carlig voi pune porumb, pe care-l scot din mix dupa ce a furat putin din potentialul fiecarui ingredient...v-am lamurit butuc, nu ?! :oops:
Next... :arrow:

Eu unul nu m-as risca cu prea multa faina de peste si lactice...cel putin cred ca in aceasta perioada, dupa cum spunea si Seby, merge folosita o nada usor digerabila ca de exemplu porumb, sparturi de cereale de tot felul, boilies-uri solubile mai mult pe baza de birdfood, ceva pelete dar atentie la nivelul de grasimi sa nu fie prea ridicat. Mult mai mult conteaza in pescuitul de primavara localizarea pestilor si prezentarea monturilor decat nada in sine, dar sa nu stricam totusi topicul.
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde DINU 2 » 04 Mar 2011 19:22

Nu mai da nimeni nici o reteta de nada nimic ,nici un secret (secretosilor). :geek:
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde Seby » 04 Mar 2011 20:36

Off mai Dinule.....
Uite una foarte simpla si la indemina oricui, care merge la partide individuale primavara. ( un mix mai bogat in proteina vegetala decit animala pentru primavara)



Mix

Mincare de pasarele ………...........200gr
Lapte praf.............................100 gr
Faina de cinepa........................50 gr
Faina de soia .........................200 gr
Faina alba.............................100 gr
Faina de orez...........................50 gr
Faina de pelete.......................200 gr
Gluten de griu.........................100 gr

Lichide;

Melasa......................................50 ml
CSL..........................................50 ml
Betaina.....................................30 ml
Aroma Capsuna............................14 ml
Lapte proumb.............................200 ml
Apa........................................ 200 ml
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde mircea pancu » 04 Mar 2011 20:43

Lichide;

Melasa......................................50 ml
CSL..........................................50 ml
Betaina.....................................30 ml
Aroma Capsuna............................14 ml
Lapte proumb.............................200 ml
Apa........................................ 200 ml

Da ce dracu au crapii astia mai Seby de vor numa aroma de capsuna? Cresc capsuni pe sub apa? :lol:
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde Seby » 04 Mar 2011 20:46

Ceea ce tu nu stiai este ca aroma de capsuna este si un stimulator de apetit !!! de aceea am recomandato.Da tu... de unde sa stii :o :shock: , la blincher nu se folosesc arome, asa ca te inteleg :lol: :lol:
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: NADE DE PRIMAVARA

Mesajde mircea pancu » 04 Mar 2011 20:51

Seby scrie:Ceea ce tu nu stiai este ca aroma de capsuna este si un stimulator de apetit !!! de aceea am recomandato.Da tu... de unde sa stii :o :shock: , la blincher nu se folosesc arome, asa ca te inteleg :lol: :lol:

Cred ca Dorin stie foarte bine la ce m-am referit :lol:
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Următorul

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron