boilesuri

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

Re: boilesuri

Mesajde gadjo » 20 Apr 2011 10:47

Am si eu o curiozitate legata de pastrare boilesurilor tari facute acasa.Am vazut ca foarte multi zic ca acestea ar tb pastrate la congelator pt.ca altfel se strica din cauza oulelor.Intrebarea este de ce bilele cumparate din magazin tin si fara sa fie pastrate la congelator?Exista vreun conservant care le face sa nu se altereze?Intreb acest lucru intrucat vreau sa rulez cateva kg dar as vrea sa le pot folosi cateva luni fara sa fiu nevoit sa rulez mereu inainte de fiecare partida.Multumesc
si ar mai fi ceva! de curiozitate la un kil de mix+10 oua + aprox 130g parte lichida cam cate kile de bile uscate ies?

Daca vrei sa ai bile care sa nu iti creeze probleme fa boilesuri solubile, astea nu se strica . Cele cu oua au o valabilitate peste care nu poti trece decit daca eventual le tii in congelator. Mai sunt metode de pastrare cum ar fi sa le pui intr-o galeata si sa le dai sare sau zahar din abundenta ,(sa le ingroipi in sare sau zahar) insa iarasi valabilitatea celor cu oua se pierde si in aceasta versiune dupa o anumita perioada de timop, aceasta perioada difera functie de temperatura la care sunt pastrate.
Avatar utilizator
gadjo
 
Mesaje: 5
Membru din: 21 Feb 2011 11:17
Localitate: bacau

Re: boilesuri

Mesajde Catalin Bujita » 12 Mai 2011 19:29

Seby, acum trebuie sa dai si retetele cu bilele pentru CN ;)
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: boilesuri

Mesajde Catalin Bujita » 12 Mai 2011 19:32

gadjo scrie:Am si eu o curiozitate legata de pastrare boilesurilor tari facute acasa.Am vazut ca foarte multi zic ca acestea ar tb pastrate la congelator pt.ca altfel se strica din cauza oulelor.Intrebarea este de ce bilele cumparate din magazin tin si fara sa fie pastrate la congelator?Exista vreun conservant care le face sa nu se altereze?Intreb acest lucru intrucat vreau sa rulez cateva kg dar as vrea sa le pot folosi cateva luni fara sa fiu nevoit sa rulez mereu inainte de fiecare partida.Multumesc
si ar mai fi ceva! de curiozitate la un kil de mix+10 oua + aprox 130g parte lichida cam cate kile de bile uscate ies?


Exista conservanti pentru boilesuri, cu cat cantitatea lor este mai mare cu atat bilele se pastreaza mai bine, dar pe tine te intereseaza sa ai bile sanatoase :lol: si nu unele cu care sa pescui peste cativa ani. Ce obtii tu din aceasta reteta este cam 1,650 kg coca si ramai cu apx 1,400 kg bile dupa uscare.
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: boilesuri

Mesajde Catalin Bujita » 24 Iul 2011 08:54

[quote="Seby"]5kg liver mix cold water IB
8 picaturi ulei esential pepermint (farmacii)

a se citi ulei esential de menta
TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: boilesuri

Mesajde Catalin Bujita » 11 Aug 2011 21:39

TARI IN BILE
Avatar utilizator
Catalin Bujita
 
Mesaje: 593
Membru din: 09 Ian 2011 19:31
Localitate: Deva - Bucuresti

Re: boilesuri

Mesajde DORIN » 01 Feb 2012 22:47

ce imi aduce aminte de nada pentru Taureni, lipseste doar usturoiul...prieteni stiu de ce
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: boilesuri

Mesajde OVIDIU MAILAT » 07 Apr 2013 17:41

Avatar utilizator
OVIDIU MAILAT
FREE CARP
 
Mesaje: 209
Membru din: 13 Ian 2011 12:21
Localitate: Brad

Anterior

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron