Reteta Noua

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

Re: Reteta Noua

Mesajde Seby » 03 Apr 2010 12:00

Ca sa nu ne mai invirtm dupa coada ,sa rezumam .
Ca sa produci o bila de calitate superioara trebuie sa bagi in ea diferite parti solide ori lichide care sunt scumpe . Asadar o bila cum ti-ai dorio, te costa dublu fata de o bila de pe piata .Nu conteaza ca la x e mai ieftina pentru ca ia produsele cu tona sau la y mai buna ca isi produce el singur nu stiu ce ingrediente . Pentru prima etapa orice am face bila iese scumpa . Daca da rezultete si merita sa le producem , ne vom interesa sa luam produse la cantitati mari ,ca sa reducem costurile totale /kg .
Alte discutii pro si contra nu intereseaza . Ca merita sau nu sa faci aceasta investitie depinde de buzunarul si obtiunea fiecaruia .Cine doreste o bila buna poate sa o cumpere ori sa si-o produca singur , cine doreste doar cantitate si mai putina calitate , poate de asemenea sa opteze la ceea ce gaseste pe piata sau sa si le faca singur.
Tema aceasta a fost deschisa ca inforrmare nu ca sa se creeze discutii pro sau contra sau sa incepem sa divagam fiecare despre lucruri care se indeparteaza de la subiect .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 03 Apr 2010 14:26

Nu divagam de la subiect absolut deloc, nu am zis ca e prea scumpa sau nu mai stiu ce, faceam doar comentarii la un topic deschis pe forum, la urma umei de aceea este postata pe forum ca sa fie citita si comentata.
In alta ordine de idei nu cred ca ai gasit critica in cele comentate de mine ci mai degraba observatii la o discutie deja deschisa.
ps. testeaza-le temeinic si produle si daca dau un randament extraordinar sunt si eu unul dintre clienti.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde DORIN » 03 Apr 2010 15:55

...departe de mine gandul de polemica sau sa ma cred cel mai bun intrun domeniu, imi dau si eu cu parerea nu ma supar si nu critic, chiar asa tratez orice subiect de pe forum...la partea strict financiara a ecuatiei de mai sus am o cu totul alta viziune si care cred ca e cea mai corecta: cel mai usor de castigat niste bani (daca la asta se rezuma pescuitul competitional) este sa nu te inscrii la nici un concurs, pentru ca nu ai de unde stii daca castigi ceva, iar in felul asta din start ramai cu ceva prin buzunare si poti sa pescuiesti pentru profit, mult mai mult...nu?
P.S. Seby eu sper ca tema asta (ca de altfel orice alta tema) a fost deschisa in acest loc tocmai pentru a avea toti pareri pro si contra altfel nu-i vad rostul sa apara numai de dragul a mai fi ceva pe forum...pentru informatii exista alt topic unde se pot pune teme si apoi sa fie inchise...trebuie sa acceptam ca sunt mai multe pareri pe un subiect iar din expunerea lor se naste progresul.
Oare am imbatranit si-mi pierd mintile ?!?
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: Reteta Noua

Mesajde Seby » 03 Apr 2010 16:24

da! :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 03 Apr 2010 16:43

Nu ai imbatranit Dorine, asa si trebuie tratat orice subiect, cu pareri pro si contra ca deaia e forum, daca era doar un articol inchis nimeni nu facea nici un comentariu
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde Doeat-KR » 07 Apr 2010 11:25

Cand concepi o bila "de concurs" te gandesti sa faci in asa fel incat sa prinzi pesti cat mai multi in timpul disponibil sa iti faciliteze castigarea concursului asta automat inseamna ca te gandesti la profitabilitate. Daca ai vrea sa pescuiesti de placere nu ai participa la concursuri si ti-ai face o rezervare pe o balta minim o saptamana si nu te-ar durea capu .

Dupa cum a punctat si Dani pentru mine nu are logica din punct de vedere al profitabilitati in special materiala, sa zicem ca nu va intereseaza banii, atunci ce? sunteti dispusi sa investiti oricat pentru o participare la CM ... asta e si mai greu si iara ajungem la discutia ca nu numai nada tre sa ai. In fond si la urma urmei voi stiti si timpul va demonstra daca ati facut o alegere profitabila / de succes sau nu, ca daca nu ai si satisfactii atunci mai bine dai banii pe altceva .

Noah merg sa imi prepar si eu mixul meu de 30RON/kg ca maine incepem rulatul bilelor pentru prima mansa. In functie de rezultate o sa il sponsorizez cu cateva kg si pe Edy de la voi la urmatoarea mansa sa vedem daca tin pasul cu cele de 80ron/kg. ;)
Avatar utilizator
Doeat-KR
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2010 17:58
Localitate: ARAD

Re: Reteta Noua

Mesajde Seby » 07 Apr 2010 12:51

Doeat-KR Sunt prea multe aspecte de discutat si de prezentat asa incit sa se formeze o idee sau sa se formeze citeva idei , care sa cuprinda aspecteca;
- de ce vrei sa participi la un concurs ?
- daca o faci, o faci pentru cistiguri ?
- o faci pentru palmares ?
- bag bani in bile ca am de unde sau cred in ele ?
- oricite costuri implica ,vrei la CN ?
-etc, etc, etc....
In primul rind pescuitul asta este un hobi teribil . Pentru hobiuri nu prea stai pe ginduri cind investesti .Interesul este sa iti faci placerea si functie de cit poti te intinzi, te echipezi cit mai de ultima ora,iti cumperi sau iti faci nada cit mai sofisticata si mai scumpa etc.

Dupa cum a punctat si Dani pentru mine nu are logica din punct de vedere al profitabilitati in special materiala, sa zicem ca nu va intereseaza banii, atunci ce? sunteti dispusi sa investiti oricat pentru o participare la CM ...

intrebarile si teoria ta este ceva de genul ;- de ce sa iti iei o masina scumpa cind si o Dacie te duce tot acolo ? Nu stiu de ce ,dar uitate ca Daciile dispar din trafic !!!
Mai spui ca;
Daca ai vrea sa pescuiesti de placere nu ai participa la concursuri si ti-ai face o rezervare pe o balta minim o saptamana si nu te-ar durea capu .
Eu iti spun ca una este sa participi intr-o intrecere sportiva , alta este sa pescuiesti fara o tinta . Chiar si daca concursurile ar fi fara premii , doar cu diplome tot as participa si tot atitia bani as baga, fara discutie. Concursurile te fac sa vezi unde ai lipsuri , concursurile te pun sun tensiune si vezi ceea ce poti ,concursurile iti dau posibilitatea sa verifici daca nada e de treaba .Concursurile sunt punctul culminant in activitatea acestui sport. Daca nu ne-ar fi interesat acest lucru, nu ne-am fi zbatut sa facem un Club ci am fi mers fiecare pe unde voiam la pescuit .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Reteta Noua

Mesajde Seby » 07 Apr 2010 13:10

Uite anul asta nu sunt inscris la nici un concurs cu premii si nici cei din Club dupa cite stiu. Asta nu ma facut insa sa nu fac cheltuieli mai mari (ca in alti ani unde eram motivat sa o fac ) ci din contra !! fiecare incearca sa se perfectioneze, sa poata mai mult, sa faca ceva nou , sa creasca valoric , pur si simplu investitii care in urma cu citiva ani nici nu le concepeam . Totul se face pentru ca asta este moftul omului ,placerea lui ,increderea ca asa o sa fie mai bun fata de anul precedent si iti creste inima cind ceea ce ai pus in practica se adevereste , iti creasca inima cind vezi ca si la un pescuit de placere faci o diferenta intre tine si ceilalti pescari de pe bala.
In plus asta este scopul oricarui Club Sportiv ! sa creasca valoric , iar aceasta nu se poate face decit prin cheltuieli , munca si participari la diferite concursuri si competitii , chiar daca costurile intrec cu mult rezultatele .
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Reteta Noua

Mesajde Doeat-KR » 07 Apr 2010 17:23

participand la manse de calificare presupun ca se califica primele 3 echipe la un potential CN 2011... sau ? pentru ce sunt mansele astea?

Din ce spui tu Seby nu participi la nici un concurs cu premii , dar miza de a participa la o competitie nationala potential inter tari este mai mare decat un premiu in bani sau nu conteaza, ca tot cine "trebe" se duce de la free carp la CN ...ca numai inteleg nimic si deviem de la subiect :)

P.S.De ce ne-am inscris la CN de anul trecut ... simplu, sa am satisfactia sa ies victorios intre sudisti si odata ne-a iesit, eu de asta investesc sa fiu printre cei mai buni , macar incerc. Anul acesta mi s-a oferit sansa sa fiu capitan de echipa la un lot care participa la CN 2010 dar am preferat sa ma concentrez pe mansele de calificare sa ma calific pe merit la aceasta competitie. de pescuit tot de placere pescuesc si nu ma intereseaza banii ca sunt constient ca nu o sa ies pe plus, oricum deja dupa un an si doua manse de CN sunt cam satul si consider ca nu exista fair play nici in acest sport.
Sunt multe alte aspecte care conteaza pana sa ajungi sa depinzi de costul bilelor pentru castigarea unei intreceri nationale si la partide amicale nu conteaza cine prinde mai mult ... acolo conteaza cine prinde mai mare ;)
Avatar utilizator
Doeat-KR
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Feb 2010 17:58
Localitate: ARAD

Re: Reteta Noua

Mesajde DINU 2 » 07 Apr 2010 18:45

ce mi place sa va urmaresc baieti tineti-o tot asa :) :) :) :) :)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron