Reteta Noua

Discutii despre nade si momeli - bile, mixuri, seminte etc.

Moderator: Seby

Re: Reteta Noua

Mesajde DINU 2 » 26 Apr 2010 11:43

mai sunt si excepti .Nu contesc calitatea bilelor facute home made dar nici calitatea unor ready made '' nu dam nume pt anu face reclama'' stiti si voi ca au fost destule cazuri in care bile-le comerciale si au facut treaba........
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: Reteta Noua

Mesajde Bocan Lucian (BEBE) » 26 Apr 2010 17:54

Parea mea este ca un Home Made este mult mai calitativ decat un ready made .....dar asta depinde de fiecare pescar si de bugetul alocat pt a realiza un Home made de calitate!Sa ai bile Home Made si FRESH dupa parerea mea ,iti ofera mult mai multe avantaje decat un ready made tinut pe raft juma de an..... ;) dar ...si un ready made folosit cu cap iti poate aduce satisfactii cateodata.... :D
MEMBRU FONDATOR C.S.P. 'FREE CARP' DEVA
FOAIE VERDE CA SALAMU ,MARE PASARE'I PORCU
Avatar utilizator
Bocan Lucian (BEBE)
FREE CARP
 
Mesaje: 145
Membru din: 25 Ian 2010 23:35
Localitate: DEVA

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 26 Apr 2010 18:49

Deci.......daca un home made este facut prost, dupa ureche, fara logica si echilibru este mult mai rau decat un ready made testat, dar totodata un home made echilibrat devine automat mai bun ca un ready made care contine si conservanti. Defapt discutia vad ca se leaga doar de aspectu ready madeului proaspat sau solubil, dar exista si home made deshidratat care are aproape aceleasi dezavantaje ca un ready made, singurul avantaj pe care il are este ca poate fi rehidratat pe malul apei in 1-3 ore, depinde de compozitia lui.
Eu sunt sigur ca nu suntem niciunul maestrii al bilelor home made, iar cei care le produc de ceva timp abia acum ajung sa isi faca o parere si sa poata sa faca ceva cu adevarat prinzator.
Toata discutia a plecat de la bilele lui Seby, dar sa nu uitam ca el daca acum reuseste sa faca o bila buna, este defapt incununarea muncii de cativa ani, munca care sunt convins ca a avut parte si de esecuri, de teste, de inovatii si de schimbari permanente.
Vad ca de multe ori se face aceasta comparatie dar niciunul dintre cei care fac acasa bilele nu explica cum trebuie facuta aceasta diferentiere.
De ex: o bila facuta de tine pe un mix de firma, testat, cu o parte lichida indicata de producator, se numeste tot homa made, iar aceasi bila facuta de producator, dar ambalata si cu o doza de conservant se numeste ready made, intre ele sta doar prospetimea, este singura diferenta.
Un mix si o parte lichida cu adevarat home made este cea de la care se pleaca de la 0, conceputa, testata si apoi judecata.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 26 Apr 2010 19:03

Bocan Lucian (BEBE) scrie:Parea mea este ca un Home Made este mult mai calitativ decat un ready made .....dar asta depinde de fiecare pescar si de bugetul alocat pt a realiza un Home made de calitate!Sa ai bile Home Made si FRESH dupa parerea mea ,iti ofera mult mai multe avantaje decat un ready made tinut pe raft juma de an..... ;) dar ...si un ready made folosit cu cap iti poate aduce satisfactii cateodata.... :D


Nu intotdeauana bugetul face o bila. pot sa fac un mix care sa ma coste 60-70 de lei si o parte lichida care sa coste tot atat sau chiar mai mult dar sa fie o bila proasta si asta datorita lipsei de experienta si a faptului ca se poate intelege gresit teoria SCUMP = CALITATIV.
Sa iti dau si aici un exemplu.....poti face o bila care sa contina mai mult de 60% proteina si 30% carbohidrati, asta este o reteta scumpa dar nu neaparat logica, deoarece in mai tot timpul anului, pestele nu poate asimila acei 60% proteina, astfel ca prefera sa nu o consume, indreptanduse care o bila care contine o parte echilibrata care deobicei nu depaseste 40% proteina dar ii ofera crapului toata energia de care are nevoie, unde mai pui ca este si mai usor digerabila, facandusi tranzitul mult mai usoor prin interiorul intestinului care tine loc de stomac. La fel se poate intampla si cu partea lichida, se poate aromatiza prea tare, condimenta prea tare, sau amesteca 2 tipuri de substante care isi fac bine treaba separat sau pot sa se anuleze una pe alta atunci cand le pui impreuna.
Deci, atunci cand ai experienta nadei SCUMP=BUN poate fi adevarat, atunci cand incerci sa faci doar bile cu un buget mare si habar nu ai ce faci, SCUM= PROST
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde Bocan Lucian (BEBE) » 26 Apr 2010 19:16

Ok DANY...Sunt deacord cu ceea ce spui tu...normal ca atunci cand te apuci sa faci o bila fie ea pe un mix consacrat sau fie pe un mix inventat de tine nu bagi in ea ce te taie capu si ce e mai scump.....eu nu am facut bile Homemade nicodata....AM PRISN TOT CU BILELE ALTORA dar si cu radymade :D dar am observat o diferenta intre o bila cumparata de la magazin si una proiectata acasa de Cineva care are totusi habar in ale bileleor....si din cat am inteles ca sa iti iasa o bila calumea si superioara celor readymade trebuie sa bagi niste chestii care nu sunt chiar ieftine...... :?
MEMBRU FONDATOR C.S.P. 'FREE CARP' DEVA
FOAIE VERDE CA SALAMU ,MARE PASARE'I PORCU
Avatar utilizator
Bocan Lucian (BEBE)
FREE CARP
 
Mesaje: 145
Membru din: 25 Ian 2010 23:35
Localitate: DEVA

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 26 Apr 2010 19:20

Iti dau o retea extraordinara care nu te costa mai mult de 40 de lei si iti garantez ca prinde peste f mult. Imi dai berea dupaia ;) , atentie nu este cea mai buna ( nici nu exista asa ceva ) dar este dintre cele mai bune considerate din lume...engleziii astia......
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde Bocan Lucian (BEBE) » 26 Apr 2010 19:26

Oke!Astept!dau si 10 numa sa prinda peste si sper sa nu mai imi rup pistolu de facut carnatz :D ca unu l-am distrus :)) sa fie cat de cat mixu moale!! :)) :lol: :D
MEMBRU FONDATOR C.S.P. 'FREE CARP' DEVA
FOAIE VERDE CA SALAMU ,MARE PASARE'I PORCU
Avatar utilizator
Bocan Lucian (BEBE)
FREE CARP
 
Mesaje: 145
Membru din: 25 Ian 2010 23:35
Localitate: DEVA

Re: Reteta Noua

Mesajde Dani Hentiu » 26 Apr 2010 19:33

mixul este moale daca il faci tu moale, daca pui prea putina parte lichida si il lasi la frigider si 2-3 ore....e clar, e beton ;)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Reteta Noua

Mesajde Bocan Lucian (BEBE) » 26 Apr 2010 19:43

Merci Mult oricum..lasa ca o pun pe SIMINA sa il framante bine si pe Misu sa il Umecteze si sper sa nu am probleme!sorry de Gluma dar nu m-am putut abtine sa nu ii dau de lucru la Pretena mea si a Lui ALIN!! :lol: :lol: :D
MEMBRU FONDATOR C.S.P. 'FREE CARP' DEVA
FOAIE VERDE CA SALAMU ,MARE PASARE'I PORCU
Avatar utilizator
Bocan Lucian (BEBE)
FREE CARP
 
Mesaje: 145
Membru din: 25 Ian 2010 23:35
Localitate: DEVA

Re: Reteta Noua

Mesajde DINU 2 » 26 Apr 2010 19:59

de multe ori cireasa de pe tort face totul
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nade si momeli

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron