Catapulta

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Re: Catapulta

Mesajde Dani Hentiu » 13 Feb 2010 19:01

@Dorin
\Cu ce ati incercat?...Nada?
Important este si cu ce dai, cat de tare este, cat de greu, cat de mare....
Daca ai incercat cu tot ce e posibil inseamna ca nu mai prea ai ce sa ii faci, poate doar sa schimbi elasticul....dar si aici exista riscul sa dai de un elastic mai rau.
Am mai vazut o metoda prin care se punea elasticul dublu, se castiga ceva distanta dar era si mai greu de manipulat
oricum, 110 metrii eu zic ca este chiar f bine, nici cu spodul nu reusesti sa dai mai departe.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Catapulta

Mesajde DORIN » 13 Feb 2010 19:22

am pus doua elastice si am facut bulgari exact ca la concurs, adica regulamentari de 50 mm in diametru, din mix ramas de la ultimul concurs...avand in vedere (vezi foto) ca a batut vantul, a nins in bataie de joc, a fost si frig (elasticul lucreaza mai greu la rece) si cu toate astea am reusit sa trimitem bulgarii la 110-115 metri ma face optimist ca vom putea da si putin mai mult, dar in acelasi timp ma gandesc acum ca problema e sa pot pune marker-ul la 125-130 metrii si apoi sa aruncam forfacul exact la 115-120... :?:
P.S. am avut si martori din Club la testul de casting: Bebe, Misu si cu Avram Cristi :) :)

Imagine
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: Catapulta

Mesajde dan-hd » 14 Feb 2010 11:01

E foarte bine ca ati facut catapulta , veti arunca cu mult mai repede nada decat cu spodul . Si distanta la care dati cu ea e mai mult decat suficienta . In timp va veti perfectiona si vedeti unghiul cel mai bun de tragere si greutatea si dimensiunea bulgarelui de nada optime . Felicitari baieti .......
Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii
Avatar utilizator
dan-hd
 
Mesaje: 154
Membru din: 04 Feb 2010 15:25

Re: Catapulta

Mesajde Seby » 14 Feb 2010 11:17

merci Dane ! deja din citeva lansari am ajuns sa tragem cu bulgari la punt fix , (fara gluma) se stie deja foarte bine unghiul care ofera distanta maxima . nu ma asteptam sa lucreze asa de exact si sa se minuiasca asa de usor .
distanta in timp de la un bulgar la altul este udeva in jur de 10 secunde , asta ofera sansa sa poti nadi extrem de rapid si exact!
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Catapulta

Mesajde Dani Hentiu » 14 Feb 2010 11:18

Nu e nevoie de martori ca sa te cred. Imi place f mult cum arata catapulta, e f logic lucrata cu piciorul din spate mai lung. Aveti acum un accesoriu de neegalat la nadire ;)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Catapulta

Mesajde Alin Popa » 01 Mar 2010 14:05

bineeeee seby si dorin! ati vrut o ,ati gandit o si ati facut o..felicitari! la lucru cu ea.avem in club oameni cu care sa ne mandrim...
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva

Re: Catapulta

Mesajde Seby » 01 Mar 2010 17:42

ok, aline ms de urari...acum spune cata bere trebuie sa dau :shock:
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Catapulta

Mesajde Andrei Rus » 06 Mar 2010 14:55

felicitari pt catapulta,o iesit chiar betonnnnnnnnnnnnnn.sa o folositi cu succes!!!!!
Avatar utilizator
Andrei Rus
 
Mesaje: 12
Membru din: 26 Feb 2010 18:07

Re: Catapulta

Mesajde Seby » 06 Mar 2010 18:46

da ,merci! ;)
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Catapulta

Mesajde DORIN » 06 Mar 2010 21:35

halatu! halatu! cat costa halatu!...scump! scump! dincolo era mai ieftin
UUUUUUUUUUUPS!!! nu este nici un pret.......oare cat o fi :?: :?: :idea: :idea:
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron