Simano BBRLC

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Simano BBRLC

Mesajde Seby » 31 Oct 2011 17:27

Sa vedem parerea voastra despre noua Simano BBRLC si asta vizavi de modelul vechi.


Parerea mea este ca desi s-au adus schimbari in aspectul general la noua Shimano BBRLC, nu vad ce anume real a imbunatatito.
Sa detaliem putin;

-Shimano BBLC / 790g / 4.6:1 / 5+1 / 0.40m – 400m / 116cm
-Shimano BBRLC / 790 gr / 4.6:1 / 400 / 0.40mm./ 116 cm
Care va sa zic nu sa schimbat nimic din caracteristicile vechi fata de cele ale modelului nou.

Acum sa luam culoarea . Aceasta nu mai este asa de eleganta ca la modelul vechi ci seamana cu un plastic nefinisat.

Tamburi nu au schimbat nimic. Puteau sa faca tamburi care sa nu manince atitea sute de metri de fir inutil sau sa aiba tambur de rezerva mai putin adinc asa incit sa intre in jur de 300m fir .

Minerul desi a fost schimbat nu i s-a adus nimic ca imbunatatire doar ca este cromat. Puteau sa il faca rabatabil asa incit sa nu fie nevoie de ori de cite ori instalezi sau dezinstalezi mulineta de pe bat, sa tot desfaci mulineta din piulita principala.

Carcasa mulinetei pare slabuta la prima vedere iar piciorul mulinetei prin modificarea lui pare sa fie elastic nu rigid ca la modelul vechi.

Pe carcasa si pe car sunt puse niste ornamente cromate care presupun ca se vor zgiria destul de repede sau se vor sterge prin folosinta acesteia

Deci per total nu vad nimic care sa merite sa te faca sa intri in posesia noului model :? Sau poate da?


Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Simano BBRLC

Mesajde DINU 2 » 31 Oct 2011 19:02

seby stai sa apara in romania si dupa aia mai vorbim , si vezi ca sunt 2 modele.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: Simano BBRLC

Mesajde mircea pancu » 31 Oct 2011 19:13

DINU 2 scrie:seby stai sa apara in romania si dupa aia mai vorbim .

A aparut deja,s-a lansat pe 30.10.2011 la Tancabesti prin Doctor Fishing. Noul BBLC este reprezentat de fapt de 2 modele:
1. Shimano Big Baitrunner LC XTA
2. Shimano Medium Baitrunner LC XTA.
Alte detalii deocamdata nu am aflat decat cele postate de Seby dar care se potrivesc pentru primul model.
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: Simano BBRLC

Mesajde DINU 2 » 31 Oct 2011 19:24

au fost aduse din ungaria DOAR 4 bucati nu a fost nici o prezentare oficiala ,firma distribuitorea in romania nu a dus nici o bucata decat peste vreo 2 saptamani.asta va spun din surse oficiale .
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
ImagineImagine
some people feel the rain. others just get wet.
Avatar utilizator
DINU 2
 
Mesaje: 655
Membru din: 24 Ian 2010 13:44
Localitate: deva

Re: Simano BBRLC

Mesajde pusok cosmin » 31 Oct 2011 22:01

mie mi se par mai urate ca cele vechi la aspect,probabil ca au ceva inbunatatiri si probabil ca vor fi si mai scumpe ,in concluzie numi plac :?
Avatar utilizator
pusok cosmin
FREE CARP
 
Mesaje: 156
Membru din: 18 Aug 2011 20:40
Localitate: hunedoara

Re: Simano BBRLC

Mesajde Bocan Lucian (BEBE) » 31 Oct 2011 22:41

Desi am fost impotriva BBLC ca e mare si urat mi-am schimbat parerea dupa ce am ajuns si eu la ele :!: !Modelul cel nou pare neterminat si in afara de design nu vad cu ce ar avantaja desi daca stau bine sa ma gandesc parca batranele BBLC-uri sunt mai elegante si dau impresia de forta :d
Tamburul paraca arata mai bine decat la cel anterior in rest .....dar pana nu pun mana nu ma mai comentez aiurea... :)
MEMBRU FONDATOR C.S.P. 'FREE CARP' DEVA
FOAIE VERDE CA SALAMU ,MARE PASARE'I PORCU
Avatar utilizator
Bocan Lucian (BEBE)
FREE CARP
 
Mesaje: 145
Membru din: 25 Ian 2010 23:35
Localitate: DEVA

Re: Simano BBRLC

Mesajde Liviu Bulbucan » 13 Dec 2011 23:21

Eu ca posesor de BBRLC model vechi, cred ca acest nou model nu aduce nici o imbunatatire, ci din contra, parca sunt niste Okuma ieftine.
Membru Free Carp
MyVideo: http://youtu.be/SE1VMiuNv2U
Avatar utilizator
Liviu Bulbucan
 
Mesaje: 239
Membru din: 18 Iul 2011 18:57
Localitate: Cugir


Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron