Ajutor echipament crap

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Ajutor echipament crap

Mesajde cipriAB » 06 Aug 2011 16:24

Buna ziua!
Asa cum am spus si in prezentare am inceput sa pescuiesc la crap doar de anul acesta si din aceasta cauza echipamentul meu nu este prea adecvat pentru acest stil. Cu toate acestea am reusit cateva capturi de crapceni pe Vlaicu
Imagine
Imagine
acestea sunt singurele poze ce au ramas pe telefonul nevestei al meu facand o baie in balta impreuna cu restul pozelor :cry: . Desi pescuiesc pe partea cu taxa toti crapi prinsi de mine dupa poza s-au intors in lac unde le este locul. Acum incerc sa imi construiesc prima baterie de crap, iar pentru acest lucru o sa va rog sa interveniti cu putin ajutor din experienta dumneavoastra. Pentru lansete m-am gandit la HAKUYO CARP MTX9 ( 3,62m - 3,5 Lbs ) , Lanseta Cormoran Pro Carp AKX 3,60m 3,5lb , Lanseta Cormoran Carp Eliminator ES 3,60m/3,5lb ,Lanseta JRC Defender 3.60m 3.25 lbs iar pentru mulinete Okuma LB 660 sau 665 care se potriveste mai bine cu lanseta, Mulineta Okuma Axeon V2 sau Mulineta Banax Helicon. Cam la unul din aceste ansamble ajunge bugetul meu. Va rog sa ma ajutati sa fac o alegere buna sau sa imi recomandati altceva ce s-ar incadra la acest nivel. Va multumesc ! Fire intinse!
cipriAB
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Aug 2011 20:12
Localitate: Abrud

Re: Ajutor echipament crap

Mesajde Seby » 06 Aug 2011 18:05

Cipri, graba strica treaba. Decit sa iti cumperi acum si 4 bete si 4 mulinete toate.... slabute, mai bine renunti la ceva si ce cumperi sa cumperi de treaba. De exemplu daca stai mai rau cu mulinetele cumparale doar pe astea (si asa sezonul este jumatate terminat), iar la anul , cind vei mai stringe ceva banuti iti iei si bete , sau daca stai slab cu betele iti cumperi bele si alta data mulinete. stii cum se spune :D Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri proaste. ;)
Privitor la bete , HAKUYO CARP MTX9 ( 3,62m - 3,5 lbs ) nu sunt facute din acelasi material ca si HAKUYO MTX12 sau HAKUYO MTX 14 , asadar nu este termen de comparatie intre ele .HAKUYO MTX 14 sunt facute exact pe acelasi blanc ca si HAKUYO MTX12 doar ca difera mandrina si picioarele inelelor. HAKUYO MTX12 are picioare cu priza si in fata inelului si in spatele lui pe cind HAKUYO MTX 14 are un picior doar in spatele inelului (spre mandrina), astfel blancul scazind in actiunea de la 4 lbs la 3,5 lbs si totodata scazindui greutatea proprie alaturi de mandrina mai mica si mai usoara.
Deci daca este sa alegi belele HAKUYO , iti recomand MTX12 sau MTX14.
Parerea mea este ca mulinetele sunt pe doua clase ca sa zic asa :lol: ca si masinile, adica Mercedes si restul sau BBLC si restul .
In fine, mulineta este o piesa foarte importanta din arsenalul pescuitului la crap de aceia aceasta trebuie sa faca fata cerintelor cum ar fi ;
- Diametrul mare al tamburului 70,75,80 mm(care la o rotire de manivela sa recupereze mult fir)
- Spiralarea firului pe mulineta sa fie cit mai perfecta fara a lasa spatii goale la baza sau la buza tamburului.
- Neaparat tamburi Long Cast (care sa permita firului sa plece de pe tambur foarte usor )
- Rulmenti la car , stinga dreapta manivelei si pe galet.
- Sa aiba bratul de sustinete pe bal tare , rigid, asa incit in momentul cind fortezi un peste sa te trezesti ca mulineta in timp ce mulinezi se leagana stinga dreapta pe bat, sau ca se apleaca spre bat cind fortezi in agatatura sau peste care trebuie scos dintr-o zona critica.
- Sa aiba tambur de rezerva
Aceste aspecte nu le gasesti la toate mulinetele de pe piata , chiar si mulinete care au pret mare(peste 500,600 lei) au probleme cu piciorul de priza pe bat cind fortezi in dril sau agatatura,nu mulineaza firul cum ar trebui,etc, asa ca trebuie sa te interesezi foarte bine ce cumperi .
Ca idee, un bat bun pleaca de pe la 280 lei in sus , o mulineta buna de pe la 300 lei in sus. Alegerea iti apartine.
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Ajutor echipament crap

Mesajde cipriAB » 06 Aug 2011 20:46

Multumesc de sfaturi dl Sebi. La bete m-am hotarat la mtx 12 dar momentan, vorba dumneavoastra stau mai rau in mulinete deci va rog, recomandati-mi niste mulinete bune in 250 - 300 ron si apoi cu cateva variante in minte iau magazinele la rand sa le tin si in mana inainte de cumparare.
cipriAB
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Aug 2011 20:12
Localitate: Abrud

Re: Ajutor echipament crap

Mesajde Alin Popa » 06 Aug 2011 21:35

ca si mulinete iti recomand okuma long bow 8-) modelul cel mai mare,are bait runer,tambur de rezerva,sunt ok,raport calitate pret excelent :mrgreen: ,in rest fire intinse...
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP''
" NIMIC FARA DUMNEZEU "
Avatar utilizator
Alin Popa
FREE CARP
 
Mesaje: 301
Membru din: 08 Feb 2010 13:33
Localitate: deva

Re: Ajutor echipament crap

Mesajde Seby » 06 Aug 2011 21:51

Citeva variante de mulinete.

Mulineta Shimano Big Baitrunner Long Cast (BBRLC)
598.00RON

Magic Runner III GT 5500 ; GT 6500
390.00RON

HAKUYO TK 9000
-CAPACITATE : 0,35mm/340m.-RAPORT RECUPERARE : 4.5:1.-NUMAR RULMENTI : 14.-TAMBU ...
Pret:
240 Lei

Mulineta Banax Helicon 5600 NF
- 6 rulmenti din otel inoxidabil sigilati din care 1 rulment este pe role si asigura anti-returul instant
- Anti-retur instant
- Corp din metal
- Tambur din aluminiu
- Tambur de rezerva din grafit
- Galet titanizat, anti-rasucire
- Manivela din aluminiu cu sistem One Touch (rabatabila usor)
- Sistem free-runner
- Sistem Worm Shaft
- Frana frontala ajustabila
- Raport de recuperare: 4.7:1
- Capacitate tambur: 0,30/480; 0,35/360; 0,40/280
- Greutare: 700 Gr.
232,80 RON

Mulineta Banax Poseidon 5400NF
223,30RON

MULINETA HAKUYO TD 6000
Ultimul model de mulineta de la Hakuyo care ...
Pret:
200 Lei

OKUMA POWER- LINER 865
-CAPACITATE :0,30mm/570m .
-RAPORT RECUPERARE : 4.5:1.
-NUMAR RULMENTI : 8
-TAMBUR REZERVA : GRAFIT.
Pret: 190 Lei

Mulineta Daiwa Crosscast S 5000
251,60RON

Mulineta Daiwa Windcast S 5000
442,70RON

Mulineta Mitchell Big Surf 8000 214,20RON

Mulineta Mitchell Compact LC Gold 7000FD 302,86RON
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: Ajutor echipament crap

Mesajde cipriAB » 08 Aug 2011 20:29

Va multumesc pentru indrumari!
cipriAB
 
Mesaje: 7
Membru din: 02 Aug 2011 20:12
Localitate: Abrud


Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron