mulinete long cast

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Re: mulinete long cast

Mesajde Seby » 06 Mar 2011 20:25

Recomandarea mea din cele prezentate mai sus este 2.Mulineta K-Karp Excellence VX 8000
Avatar utilizator
Seby
Administrator
 
Mesaje: 2031
Membru din: 23 Ian 2010 17:52
Localitate: Deva /seby_pie@yahoo.com

Re: mulinete long cast

Mesajde ovideli » 06 Mar 2011 20:28

@seby
multam , alt raspuns
Avatar utilizator
ovideli
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Iul 2010 11:53
Localitate: tg-jiu

Re: mulinete long cast

Mesajde DORIN » 06 Mar 2011 22:15

cam tarziu intru si eu...nu din experienta, ci doar dupa o analiza asa la prima vedere zic:
Mulineta K-Karp Excellence VX 8000 pare mai acatarii, doar ca mie nu-mi plac "imensitatea de rulmenti" - cand citesc ca are multi rulmenti imi sare retina :lol: - in rest trebuie vazut cum mulineaza firul si daca ar avea cineva sa-ti spuna ce cade prima data la ea, pentru ca sigur pica ceva :(
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: mulinete long cast

Mesajde ovideli » 12 Mar 2011 14:49

Dintre toate mulinetele enumerate mai sus (dupa ce am ascultat sfaturile voastre) am ales-o pe aceasta :lol: :lol: , Okuma axeon v2, sper sa fi facut alegerea corecta.
Producator: Okuma
Ultima versiune a celebrei mulinete Okuma. Dotata cu cele mai noi tehnologii, este una dintre cele mai apreciate mulinete cu tambur mare din categoria medie de pret.

AVANTAJE:
* Tambur mare din aluminiu anodizat
* Maner ergonomic din cauciuc
* Sistem de echilibrare al rotorului
* Sistem Worm Shaft
* Tambur de rezerva din grafit
* Corp din grafit
* 4+1 rulmenti
* Manivela din aluminiu
* Frana frontala protejata impotriva infiltratiilor apei
* Galet supra-dimensionat

CARACTERISTICI PENTRU MODELUL AXII 80FD:
* Greutate: 583 g
* Capacitate tambur: 0.35mm / 430m
model
AXII 80FD - 300,00 lei

Va multumesc pentru sfaturi
Avatar utilizator
ovideli
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Iul 2010 11:53
Localitate: tg-jiu

Re: mulinete long cast

Mesajde Claudiu Vinersar » 22 Mar 2011 08:42

mai trebuie sa si ti se potriveasca parerea mea nu tre sa fie de la o anumita firma sau ca ai uzit de la uni ca ii super nu inseamna ca ti se potriveste parere personala ,am si eu o okuma pe care am folosito pentru nadit ,am si o daiwa spod,avantajul fata de daiwa are picapul tot din metal mai usoara in schimb la daiwa are si ceva plasticaraie pe care le am taiat cu inaintasul deci tre sa fi atent la mai multe detali dar la lansari ii net superioara daiwa cuplu recuperare dar pt bani pe care ii dai pret calitate ii ok fata de altele cam la aceiasi bani ii pintre cele mai bune la inceput am pescuit cu un michell o okuma si un banax le am cumparat pe rand din lipsa de cunostinta iar daca vrei sa lansezi departe peste 100si de metri nu doar mulineta conteaza chit ca ar trebui sa fie te top dar mai ii si batu ,tehnica firul degetarul sa fie groooos,(vantul sa bata din spate :lol: )ii ca o pereche de papuci degeaba is faini si cool daca nuti vin iar sfatul meu cand o sa vrei sa ti cumperi cevaq mai scump cauta pe cineva care are cea ce cam ai vrea sa ti cumperi si testeaza si ai sati dai seama si nu cumpara de dragul ca are o prezentare beton.
Claudiu Vinersar
 
Mesaje: 3
Membru din: 24 Mar 2010 19:01

Anterior

Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron