Inaintas textil sau monofilament

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Inaintas textil sau monofilament

Mesajde ovideli » 09 Sep 2010 10:24

Folosesc inaintas textil de 8m pe lansete Senzor Club de 3,9m si 3,5lbs cu inel de plecare de 50mm Sea Guide, actiune rapida. Fiind pe o balta la pescuit un vecin pescar de competitie mi-a facut o recomandare de a schimba textilul cu inaitas mono, explicatia: ar distruge inelele. I-am explicat ca folosesc textilul pt ca am monturi cu plumbi de 90-100gr la care atasez atunci cind e nevoie saculet solubil sau pungi PVA si incerc sa arunc la o distanta de aprox. 60-70m si nu cred ca un mono ar rezista.CE PARERE AVETI SA-L SCHIMB SAU NU????
Avatar utilizator
ovideli
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Iul 2010 11:53
Localitate: tg-jiu

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde Alex Iosif » 09 Sep 2010 17:05

Eu nu l-as schimba. Nu cred ca forta de frecare poate sa fie atat de mare incat sa tatie invelisul interior de ceramica de pe inele.
Avatar utilizator
Alex Iosif
 
Mesaje: 28
Membru din: 02 Iun 2010 18:15
Localitate: Orastie

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde alin_royal » 09 Sep 2010 17:23

Daca vrei sa schimbi nu acesta trebuie sa fie motivul pentru care vei lua hotararea. Avand in vedere ca pe dincolo se pescuieste mult si cu linia completa din multifilar te face sa intelegi ca inelele nu sunt asa de sensibile la abrazie, mai ales la betele de long cast. Sunt fire multifilare mult mai rezistente la abrazie decat cele ce se gasesc pe la noi, cu toate acestea ele se folosesc in linie simpla, direct (vezi Visible Touch al lui Max Nolert, pe care echipa Imperial il foloseste linie completa, acesta fiind si cel mai rezistent multifilar de tip hibrid la ora actuala, eu il folosesc de 2 ani ca inaintas in varianta 0,17mm si nu s-a intamplat nimic cu inelele, desi pescuiesc aproximativ 100-120 de zile pe an). Deci, curaj ca inelele nu te lasa asa usor.
Imagine
Avatar utilizator
alin_royal
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Mar 2010 15:10
Localitate: Timisoara


Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde gimi_mures » 09 Sep 2010 19:08

alin_royal scrie:Daca vrei sa schimbi nu acesta trebuie sa fie motivul pentru care vei lua hotararea. Avand in vedere ca pe dincolo se pescuieste mult si cu linia completa din multifilar te face sa intelegi ca inelele nu sunt asa de sensibile la abrazie, mai ales la betele de long cast. Sunt fire multifilare mult mai rezistente la abrazie decat cele ce se gasesc pe la noi, cu toate acestea ele se folosesc in linie simpla, direct (vezi Visible Touch al lui Max Nolert, pe care echipa Imperial il foloseste linie completa, acesta fiind si cel mai rezistent multifilar de tip hibrid la ora actuala, eu il folosesc de 2 ani ca inaintas in varianta 0,17mm si nu s-a intamplat nimic cu inelele, desi pescuiesc aproximativ 100-120 de zile pe an). Deci, curaj ca inelele nu te lasa asa usor.

Sa inteleg ca ati comandat Visible Touch al lui Max Nolert ?
De unde si cum?
Multumesc.
C&R
Avatar utilizator
gimi_mures
 
Mesaje: 15
Membru din: 15 Aug 2010 05:42
Localitate: Tg Mures

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde ovideli » 09 Sep 2010 19:33

@alin_royal
multam de raspuns, cred ca m-ai convins, cu toate ca tipul m-a cam speriat (cica si-a schimbat lansetele din cauza asta).Am vazut situl si filmuletul, super tare firul visible touch, multam cred ca am sa-l cumpar din germania (doar 300m ca e cam scump)
Ultima oară modificat de ovideli pe 09 Sep 2010 19:38, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
ovideli
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Iul 2010 11:53
Localitate: tg-jiu

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde alin_royal » 09 Sep 2010 19:37

L-am achizitionat de la magazinul K-fish din Szeged, tocmai il primisera, nu a trebuit sa mai las comanda. Cred ca si acum 2 saptamani am vazut vreo 3 role la ei in magazin. De fapt cand am mers voiam sa comand firul mono cu fibra optica, cel cu activare LASER (lumineaza pe intreaga lui lungime, de la celula pana la nodul cu inaintasul, se vede ca un fascicul de neon), asa am dat peste Visible Touch. Acum imi pare rau ca nu am luat si Invisible Touch pentru perioadele mai delicate. Saptamana viitoare merg iar la unguri, daca mai au iti voi comunica si noul pret, daca l-au modificat. Atunci am dat, cred, vreo 40 euro pe rola.

Cu placere.
Imagine
Avatar utilizator
alin_royal
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Mar 2010 15:10
Localitate: Timisoara

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde ovideli » 09 Sep 2010 19:46

@alin_royal
scuze am uitat sa specific ca textilul folosit este CarbonX de 0,25mm pe rola de 150m, sa-l schimb oare?
Fişiere ataşate
fir-textil-carbonx-braided-line-0-25mm-150m-4448-2.jpg
fir-textil-carbonx-braided-line-0-25mm-150m-4448-2.jpg (77.26 KiB) Vizualizat de 13390 ori
fir-textil-carbonx-braided-line-0-25mm-150m-4448-1-250.jpg
fir-textil-carbonx-braided-line-0-25mm-150m-4448-1-250.jpg (43.63 KiB) Vizualizat de 13390 ori
Avatar utilizator
ovideli
 
Mesaje: 36
Membru din: 31 Iul 2010 11:53
Localitate: tg-jiu

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde alin_royal » 09 Sep 2010 20:09

Daca il folosesti de mult, nu ai avut probleme cu el si te multumeste, nu vad de ce sa-l schimbi? Este un fir foarte bun. Eu sunt foarte multumit si de Wiplash (Barkley), il folosesc de vreo 10-11 ani si nu voi renunta prea curand la el. Deci ce nu te nemultumeste nu e de schimbat, doar daca apare ceva nou si asta dupa ce testezi amanuntit noul produs.
Imagine
Avatar utilizator
alin_royal
 
Mesaje: 206
Membru din: 22 Mar 2010 15:10
Localitate: Timisoara

Re: Inaintas textil sau monofilament

Mesajde Mark Molnar » 30 Mar 2011 12:03

si ce diametru folositi la Wiplash barkley ?
Avatar utilizator
Mark Molnar
 
Mesaje: 115
Membru din: 28 Oct 2010 19:00


Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron