Mulinete usoare sau grele

Discutii despre echipamente si accesorii pentru pescuitul crapului.

Moderator: Seby

Mulinete usoare sau grele

Mesajde DORIN » 08 Mar 2013 16:57

V-as intreba ce parere aveti despre ce este mai bine pentru a alege in materie de mulinete: usoare si scumpe sau mai grele si accesibile la pret ?
Eu mi-am facut o parere insa poate este subiectiva avand in vedere ce echipament am in acest domeniu.
am mai cautat pe net si uitati ce am gasit:
http://www.aventurilapescuit.ro/tehnici-de-pescuit/pescuit-la-crap/mulinete-pentru-aruncari-lungi-in-pescuitul-la-crap/
Omul trebuie sa aiba si prieteni si dusmani...prietenii il invata ce trebuie sa faca, iar dusmanii il obliga sa faca ce trebuie!
Uneori este nevoie sa-ti dea niste palme viata...ca sa fi treaz cand va incerca sa-ti traga pumni.
Avatar utilizator
DORIN
Moderator
 
Mesaje: 837
Membru din: 24 Ian 2010 15:15
Localitate: Deva

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde pusok cosmin » 09 Mar 2013 20:20

eu cred ca la distanta nu conteaza,acum depinde si ce pescuit practicam,eu sant de parere ca o molineta usoara te ajuta la un concurs de frecventa unde intevin mai multi factori(0boseala,driluri multe),eu cred ca la frecventa ajuta,chestia cu distanta clar este un mit,consider ca orice fel de mulineta de crap se poate arunca aceasi distanta(totul depinde de pescar)
Avatar utilizator
pusok cosmin
FREE CARP
 
Mesaje: 156
Membru din: 18 Aug 2011 20:40
Localitate: hunedoara

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde Dani Hentiu » 10 Mar 2013 11:27

Eu pun fiabilitatea in capul listei, pt mine bblc-ul intruchipeaza tot ce am nevoie, daca tintesti mai sus cred ca este doar o chestie de gust si de banii pe care esti dispus sa ii platesti dar nu cred ca este elementul cheie.
MEMBRU FONDATOR C.S.P. ''FREE CARP'' DEVA
________________
<*))))))><{
Avatar utilizator
Dani Hentiu
 
Mesaje: 399
Membru din: 22 Ian 2010 03:54
Localitate: Vetel

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde DANI COPROS » 10 Mar 2013 18:34

este acelas lucru cu cobrele de carbon sau plastic ,toata lumea le prefera pe cele usuare nu :?: ,faceti diferenta ex ,,doripescu 2012 cand sa prins 2000si de kg de peste o echipa, este o diferenta sa pescui cu ansamblu lanseta mulineta 750g sau 1,5 kg :?: dativa cu parerea .
sa mai punem forumul an miscare ;)
Avatar utilizator
DANI COPROS
FREE CARP
 
Mesaje: 204
Membru din: 09 Mai 2010 18:18

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde pusok cosmin » 11 Mar 2013 08:01

exact!
Avatar utilizator
pusok cosmin
FREE CARP
 
Mesaje: 156
Membru din: 18 Aug 2011 20:40
Localitate: hunedoara

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde mircea pancu » 11 Mar 2013 13:25

Pentru concursuri gen Doripesco este clar ca ai nevoie de un ansamblu bat+mulineta cat mai usoare pentru a reduce efortul fizic dar, sa nu uitam ca la cupa K-Karp de anul trecut, echipele de pe primele 3 locuri din clasamentul general au folosit echipamente mai greutze gen MTX 14+BBLC. In cazul in care vrei sa participi la un concurs individual cum am facut-o eu anul trecut la Doripesco la Cupa Rezistenei, in niciun caz nu trebuie folosit echipament mai greu, am simtit-o pe pielea mea credeti-ma :evil: :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
mircea pancu
FREE CARP
 
Mesaje: 730
Membru din: 25 Ian 2010 18:46
Localitate: Mintia

Re: Mulinete usoare sau grele

Mesajde viermele_depresiv » 11 Mar 2013 15:26

Pentru aruncari la distanta greutatea mulinetei e mai putin importanta...nu poate cantari 20 de kg...ce e mai important de retinut zic eu...diametrul inelelor, grosimea firului si lungimea lansetei...si bineinteles tamburul mulinetei incarcat pana la limita...la un pescuit de match, DA,..acolo as lua in vizor si greutatea mulinetei...
Feeder vs Rubeziana 1-0
Avatar utilizator
viermele_depresiv
 
Mesaje: 22
Membru din: 24 Apr 2012 23:23
Localitate: Deva


Înapoi la Echipamente si accesorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron